Üst ekstremite yaralanması bulunan olguların çalışma gücü ve meslekte kazanma gücü kaybı oranı tespit işlemleri yönetmeliği'ne ve erişkinler için engellilik değerlendirmesi hakkında yönetmelik'e göre maluliyet/engellilik durumlarının karşılaştırılması
Comparison of disability/disability ratio situations according to regulation on determination of the rate of loss of earning power and profession regulation on disability assessment for adults of cases with upper extremity injury
- Tez No: 777618
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Giriş ve Amaç: Maluliyet/engel oranı belirlenmesine yönelik başvuruların gün geçtikçe arttığı gözlemektedir. Olguların değerlendirilmesinde tazminata konu olay tarihlerinin farklı olması sebebiyle benzer yaralanmalarda farklı yönetmelikler üzerinden değerlendirme yapılması; yönetmeliklerin içerik farklılıklarının olması ve birbirlerine göre eksikliklerinin bulunması, Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği'nde yaşın ve mesleğin de hesaplamaya dahil edilmesi nedeni ile raporlarda farklı sonuçlar ortaya çıkması uygulamada sorunlara neden olmaktadır. Çalışmada maluliyet/engel oranı tespitinde kullanılan temel yönetmeliklerin eksikliklerini, aralarındaki farkları ortaya koymak, hangi konularda standardizasyon sağlanması gerektiği konusunda öneriler oluşturmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01/01/2019-31/12/2021 tarihleri arasında maluliyet/engel oranı hususunda rapor düzenlenen, üst ekstremite yaralanması bulunan 316 olgunun verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların raporlarındaki bilgiler kullanılarak üst ekstremite arızalarına bağlı olarak hesaplanan engellilik ve maluliyet oranları birbirlerine dönüştürülmüş, oralar arasındaki farklılıklar değerlendirilerek yönetmeliklerin farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Bulgular: Olguların %64,9'unun erkek, %35,1'inin kadın olduğu, yaş ortalamasının 39 olduğu, %94,6 olguda rapor düzenlenmesine sebep olan olayın trafik kazası olduğu saptanmıştır. Olguların %89,2'sinde kırık/çıkık geliştiği, en sık (%29,1) radiusta kırık oluştuğu görülmüştür. Üst ekstremite yaralanmasına bağlı maluliyet oranı ortalamasının 10,44, engel oranı ortalamasının 6,82 olduğu, 218 olguda maluliyet oranının, 24 olguda engel oranının fazla olduğu tespit edilmiştir. Yönetmelikler karşılaştırıldığında; maluliyet yönetmeliğinin yaşa ve mesleğe göre değerlendirme imkanı sağladığı, engellilik yönetmeliğinin ise arızaları ayrı başlıklar halinde ayrıntılı olarak değerlendirdiği saptanmıştır. Maluliyet yönetmeliğinde kol atrofileri ve kol kısalıkları için değerlendirme başlıkları yer alırken engellilik yönetmeliğinde böyle bir değerlendirme bulunmamaktadır. Sonuç: ÇGMKGTOİY'de olduğu gibi yaşı ve mesleği dikkate alan, engellilik yönetmeliği gibi arızaların ayrıntılarına yer veren, ilgili uzmanlıklar tarafından kabul gören tek bir yönetmelik hazırlanmasının ve bu yönetmeliğin belirli periyotlarla güncellenmesinin uygulamadaki sorunları azaltacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is observed that the number of applications for determining the permanent disability/disability ratio is increasing day by day. In the evaluation of cases, due to the fact that the dates of the events subject to compensation are different, evaluation of similar injuries through different regulations; the differences in content of the regulations and their deficiencies in relation to each other the fact that age and occupation are also included in the calculation in the Regulation on Determination of the Rate of Loss of Earning Power and Profession, cause different results in the reports, causing problems in practice. In this study, it is aimed to reveal the deficiencies of the basic regulations used in determining the permanent disability/disability ratio, the differences between them, and to make suggestions on which subjects should be standardized. Methods: The data of 316 cases with upper extremity injuries, whose permanent disability/disability ratio was reported between 01/01/2019 - 31/12/2021, were analyzed retrospectively. Using the information in the reports of the cases, the calculated permanent disability and disability rates due to upper extremity injuries were converted to each other, by evaluating the differences between the rates, the differences in the regulations were tried to be revealed. Results: It was determined that 64.9% of the cases were male, 35.1% were female, the mean age was 39, and the incident that caused the report to be issued in 94.6% of the cases was a traffic accident. It was observed that fractures/dislocations developed in 89.2% of the cases, and the most commonly (29.1%) fractured bone is the radius. The mean permanent disability rate due to upper extremity injury was 10.44, and the mean disability rate was 6.82. It was determined that the rate of permanent disability was higher in 218 cases and the rate of disability was higher in 24 cases. When the regulations are compared; It has been determined that the permanent disability regulation provides the opportunity to evaluate according to age and occupation, while the disability regulation evaluates the injuries separately in detail. While there are evaluation headings for arm atrophy and arm shortness in the permanent disability regulation, there is no such assessment in the disability regulation. Conclusion: It was concluded that the preparation of a single regulation, which is accepted by the relevant specialties, taking into account age and occupation, as in the permanent disability regulation (RDRLEPP), including the details of injuries, as in the disability regulation, and updating this regulation periodically will reduce the problems in practice.