The effects of collaborative process and collaborative product approaches to writing on 7th grade students' writing performance in online environment
Çevrimiçi ortamda uygulanan işbirlikli süreç-odaklı yazma yaklaşımı ve işbirlikli ürün-odaklı yazma yaklaşımının 7. sınıf öğrencilerinin yazma performansına etkileri
- Tez No: 777627
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MÜNİRE ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Yazma çok önemli bir dil becerisi olmasına karşın diğer dil becerileri ile karşılaştırıldığında hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından hak ettiği önem gösterilmediği görülmektedir. Buna karşın ikincil dil veya yabancı dilde akademik amaçlı yazma becerisinin öğrencilerin gelecekteki kariyerleri açısından önemi son yıllarda ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı Süreç veya Ürün Odaklı İşbirlikli Yazma Yaklaşımlarının bir ortaokulun yazma derslerinde uygulanmasının öğrencilerin yazma performansı üzerinde istatiksel olarak olumlu bir etki yapıp yapmadığını ortaya koymaktı. Bu yarı deneysel çalışma İstanbul ilinde bulunan bir özel ortaokulun 7. Sınıfında öğrenim gören 73 öğrenciye uygulanmıştır. Deneysel Grup 1'e Süreç Odaklı İşbirlikli Yazma Yaklaşımı, Deneysel Grup 2'ye Ürün Odaklı İşbirlikli Yazma Yaklaşımı ve Kontrol Grubundaki öğrencileri de sınıfın kendi yazma programı uygulanmıştır. Uygulama süreci 12 hafta boyunca pandemi koşullarından dolayı Zoom programı üzerinden online olarak sürdürülmüştür. Tüm deneysel ve kontrol gruplarında ön test ve son test olarak B1 Pre (PET) sınavının yazma bölümünün herkesin kullanımına açık bir örneği uygulanmıştır ve sonuçlar veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bir kovaryans analizi olan ANCOVA uygulanarak deneysel ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin son test sonuçların ön testin muhtemel etkisi elimine edilmiştir. Ne var ki buradan elde edilen sonuçlar hangi gruplar arasında istatiksel açıdan anlamlı farklar oluştuğunu açıklamaktadır. Gruplar arasındaki anlamlı farklıları tespit etmek amacıyla Post-Hoc Bonferroni analizi uygulamış ve son test sonuçlarına göre Deneysel Grup 1'deki öğrencilerin yazma sınavındaki aldıkları sonuçlar hem Deneysel Grup 2 hem de kontrol gruptaki öğrencilerin sonuçlarından istatiksel açıdan anlamlı düzeyde başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Writing is one of the important but unfortunately neglected skills in learning a foreign language. The significance of having the ability to write in a second or foreign language for academic purposes has become more important for the student's future careers recently. This study aimed to design a foreign language writing instruction to answer the question that whether the implication of the Collaborative Product or Process Approach to Writing in a private secondary school's writing classes makes a positive impact on students' writing performance. The study was conducted with 73 7th-grade students in a private secondary school in İstanbul and designed as a quasi-experimental study. The treatment or implication of the Collaborative Process Approach to Writing to Experimental Group 1, the Collaborative Product Approach to Writing to Experimental Group 2 and the regular treatment was conducted in the control group. The treatment period lasted 12 weeks via Zoom sessions because of the pandemic. Both the experimental and the control groups conducted a publicly open-source B1 Pre (PET) Writing Test as a pretest and also a posttest which was utilized as the data collection tool. Analysis of covariance (ANCOVA) was conducted to perform pretest-posttest analysis where the pretest was used as a covariate to remove the possible effects of the pretest (covariant) from the dependent variable (posttest). The results taken from ANCOVA showed statistically significant differences between the post-test scores of the students in both groups. However, these statistics didn't explain which pair of means were significant. Therefore, the Post-Hoc Bonferroni test was computed to identify significant pairs of means. As the results indicate, there was a significant difference between the posttest scores of students in favour of Experimental Group 1 (Collaborative Process Approach to Writing).