The effects of stereotypes which are imposed through media on the creativity of children during the early puberty: The concept of goodness and badness
Medya üzerinden empoze edilen stereotiplerin erken ergenlik dönemi çocukların yaratıcılıkları üzerindeki etkileri: İyilik ve kötülük kavramları
- Tez No: 777628
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ERİNÇMEN KANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırmanın amacı erken ergenlik dönemindeki çocukların, medyadaki iyilik ve kötülük stereotiplerinden ne kadar etkilendiklerini anlamak ve kendi yaratıcılıklarını ortaya koymaları gereken durumlarda bu stereotipik kalıpların dışına ne düzeyde çıktıklarını ortaya koymaktır. Yaratıcı süreçlerde hangi oranda stereotipik kalıpların dışında düşündüklerini anlamak için odak grup yöntemi ile İstanbul ve Mardin illerindeki farklı tür okullarda öğrencilerden iyilik ve kötülüğü birer insan olarak resmetmeleri istenmiştir. Bu resimlerde öğrencilerin melek ve şeytan stereotiplerinin ikonolojik özelliklerini ne düzeyde yeniden ürettikleri istatistiksel kategorik analiz yöntemi uygulanarak irdelenmiştir. Veriler ayrıca kategorik analiz yönteminin sınırlılıkları gereği dâhil edilemeyen bazı değerli verilerin de işlenebilmesi için semiyolojik analiz yöntemiyle de incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin, stereotiplerin ikonolojik özelliklerini çok iyi bildikleri, medyada gördükleri bu stereotipleri kendi özgün çalışmalarında çoğunlukla yeniden üretmeyi tercih ettikleri ve bu durumun farklı okul türlerinde ve farklı şehirlerde yapılan araştırmalarda kayda değer bir farklılık göstermediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand how much children in early puberty get affected by the stereotypes that are presented through media. Also, it aims to elaborate how much these children manage to get out of these stereotypical patterns in situations that require them to use their own creativity. To understand how much they can cross the stereotypical borders as they think during a creative process, students are asked to illustrate goodness and badness in human forms in focus group sessions held in different types of schools located in Istanbul and Mardin. The illustrations are then statistically analyzed via categorical analysis method to understand at what level they choose to recreate angel and demon stereotypes. They are also analyzed via semiological analysis method in order not to exclude some valuable qualitative data. In conclusion, this study shows that students are aware of the iconological qualities of these stereotypes, and they mostly choose to recreate these stereotypes they see in media, in their own unique illustrations. It is also noted that the student's perceptions of goodness and badness symbols are not influenced, neither with respect to cities they live in, nor the school types they attend, at any statistically significant level.