Göçmen çocuklara yaygınlaştırılan şartlı eğitim yardımı programı'nın çocuklar üzerindeki etkisini anlamaya yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research to understand the impact of conditional cash transfer for education program on migrant children
- Tez No: 777630
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tarih boyunca sürekli göç alan ve göç veren Türkiye'nin özellikle 2011 yılında Suriye'de yaşanan iç savaş sonrasında göçmen nüfusu her yıl artmaya devam etmiştir. Türkiye içerisinde dört milyona yakın kayıtlı Suriyeli göçmen bulunmaktadır. Göçmenler arasında incinebilirlik durumları en fazla olan ise çocuklardır. Özellikle göç sürecinden sonra eğitime erişimleri kısıtlı hale gelen Suriyeli göçmen çocuklar için bir takım eğitim çalışmaları planlanmıştır ve uygulanmıştır. Bu uygulamalardan birisi Şartlı Eğitim Yardımı Programı'dır. 2003 yılından itibaren Türkiye'de ulusal düzeyde uygulanan Şartlı Eğitim Yardımı Programı'nın, 2017 yılında göçmen çocukları da kapsaması kararı alınmıştır. Göçmen çocuklara yaygınlaştırılan Şartlı Eğitim Yardımı Programı'nın nakit bileşeni ve çocuk koruma bileşeni olmak üzere iki bileşeni bulunmaktadır. Böylece okula düzenli devam eden göçmen çocuklara eğitim yardımı sağlanırken aynı zamanda devamsızlık yaptığı için yardımı durdurulan çocukların hanelerine çocuk koruma ekipleri tarafından ziyaretler düzenlenmektedir ve bir dizi sosyal çalışmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışması; göçmen çocuklara yaygınlaştırılmış olan Şartlı Eğitim Yardımı Programı'nın nakit ve çocuk koruma bileşeni ile beraber Suriyeli göçmen çocuklar üzerindeki doğrudan veya dolaylı etkilerini nitel araştırma yöntemi ile anlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The migrant population of Turkey, which has been receiving and emigrating continuously throughout history, has continued to increase every year, especially after the civil war in Syria in 2011. There are nearly four million registered Syrian migrants in Turkey. Children are the most vulnerable among migrants. Several educational activities have been planned and implemented, especially for Syrian migrant children whose access to education has become limited after the migration process. One of these applications is the Conditional Cash Transfer for Education (CCTE). CCTE program which has been implemented for the Turkish population since 2003, was decided to include migrant children in 2017. CCTE program has two components, a cash component, and a child protection component. Thus, while education aid is provided to immigrant children who attend school regularly, child protection teams visit the homes of children whose aid has been stopped due to absenteeism, and a series of social activities are carried out. This thesis work aims to understand the direct or indirect effects of the CCTE which was implemented on Syrian migrant children, through qualitative research method.