Spinoza ve Marx'ın yabancılaşma kavrayışı bağlamında modanın incelenmesi
Review of fashion in the context of Spinoza and Marx's conception of alienation
- Tez No: 777634
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UMUT HACIFEVZİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Philosophy, Clothing Industry, Fine Arts
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Düşünce tarihinin akışı içerisinde farklı perspektifler üzerinden farklı anlamlarına dikkat çekilen yabancılaşma kavramı çağdaş insanın kendi ile ilişki kurma biçimdeki en büyük engel olma durumunu sürdürmektedir. Bu bağlamda bireyin kendi biricikliğine yönelmesi ancak yabancılaşma kavramının farklı alanlardaki yansımasına dair bilinç geliştirmesi ile mümkün olacaktır. Bu çalışmanın amacı Spinoza ve Marx'ın özgürlük ve emek üzerinden tanımladığı yabancılaşma kavramının günümüzde yabancılaşmayı en çok besleyen alanlardan moda bağlamında ele almak ve alanyazına katkı sağlamaktır. Yapılan tasarım önerileriyle de, modanın ortaya çıkardığı yabancılaşma olgusunun aşılmasına dönük bir farkındalık yaratmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
In the flow of history of the thought, in view of different points of views“alienation”which is taken with its different meanings refers to a concept which effects modern man's way of creating relation with himself. İn this context, it will be possible for the individual to turn to his uniqueness only by developing awareness of the reflection of the concept of alienation in different areas. The aim of this study is to discuss the concept of alienation by Spinoza and Marx perspective through freedom and/or labor in the most important areas that feeds alienation the most, and to contribute to the literature. And it is trying to create an awareness towards overcoming the fact of alienation which fashion caused the help of design suggestion.