Esnek çalışma ve iş-yaşam dengesi ilişkisi: Uzaktan çalışanlar üzerine nitel bir araştırma
Relationship of flexible working and work-life balance: A qualitative research on remote workers
- Tez No: 777741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ÖZSOY ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Esneklik, gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerine paralel olarak piyasalarda artan rekabetin sonucunda çalışma yaşamını yeniden yapılandırarak işgücü piyasasını da etkilemiştir. Nihayetinde esnekleşen işgücü piyasası ile esnek çalışma şekilleri ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi, bu teknolojilerin kullanım alanını da genişleterek günümüzde insan yaşamının büyük bir bölümüne nüfuz etmiştir. Post-fordizm döneminin başlamasına bağlı olarak rekabetçi piyasaların önünün açılmasının sonucunda bu teknolojik gelişmeler işin niteliğinde değişim yaratarak işin taleplerini de etkilemiştir. Rekabetin öngörülemez boyutlara ulaşmasının yanı sıra bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygın kullanımı, ulaşılabilirliği çok daha kolay bir hale getirerek esnek çalışan bireylerin mesai sürelerini giderek standart olandan uzaklaştırmıştır. Uzaktan çalışma, esnek çalışma şekillerinden birisidir. Uzaktan çalışmanın sonucunda iş ile özel yaşam arasındaki fiziksel sınır ortadan kalkarak iki farklı alana ait rollerin oluşturduğu çevresel taleplere aynı zaman dilimi içerisinde karşılık verilmesi gerekebilmektedir. Bunun sonucunda iş ve özel yaşam; fiziksel ve zamansal açıdan iç içe geçebilmektedir. Bu araştırmada esnek çalışma şekillerinden birisi olan uzaktan çalışmaya bağlı olarak ofisin ev ortamına taşınmasının sonuçları ile iş-yaşam dengesi arasındaki ilişkiye nitel araştırma yöntemi kullanılarak odaklanılmaya çalışılmıştır. Mülakata dayalı veri toplama aracının kullanıldığı bu araştırmada uzaktan çalışma ve iş-yaşam dengesi arasında neden-sonuç ilişkisine yönelik bir bağ kurularak konunun özünün ortaya çıkarılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Flexibility has also affected the labor market by restructuring the working life as a result of the increasing competition in the markets in parallel with the developing information and communication technologies. Ultimately, flexible working forms have emerged with the flexible labor market. On the other hand; The development of information and communication technologies has expanded the use of these technologies and has spread to a large part of human life today. As a result of the opening of competitive markets due to the beginning of the post-fordism period, these technological developments have also affected the demands of the work by creating a change in the quality of the work. In addition to the unpredictable level of competition, the widespread use of information and communication technologies has made accessibility much easier, and the working hours of flexible workers have gradually moved away from the standard one. Remote work is one of the flexible ways of working. As a result of remote working, the physical boundary between work and private life disappears, and it may be necessary to respond to the environmental demands created by the roles of two different areas within the same time frame. As a result, the balance between work and private life can become intertwined both spatially and temporally. The aim of this study, is to focus on the relationship between the results of moving the office to the home environment due to remote working, which is one of the flexible working methods, and the work-life balance by using qualitative research method. In this research, in which an interview-based data collection tool was used, it was aimed to reveal the essence of the subject by establishing a cause-effect relationship between remote work and work-life balance.