Santral seröz koryoretinopatide sd-okt, ffa, isya bulguları ve görme ile korelasyonu
Sd-oct, ffa, icg findings and the correlation with visual acuity in central serous chorioretinopathy
- Tez No: 815327
- Danışmanlar: DR. ABDULLAH ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Kliniğimizde santral seröz koryoretinopati tanısı konmuş hastaları değerlendirerek; bu hastaların spektral domain optik koherens tomografi, fundus floresein anjiografi, indosiyanin yeşil anjiografi bulguları ve bunların görme keskinliği üzerine etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniğine Ocak 2010 ile Haziran 2014 tarihleri arasında başvuran SSKR tanısı koyulan hastaların kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri kaydedildikten sonra EİDGK, göz içi basıncı, refraktif hataları, varolan OKT, FFA, İSYA bulguları kayıt edildi. Spektral domain OKT; Heidelberg retinal tomografi (HRT; Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany)ile santral makula kalınlığı, nörosensoryel dekolman, PED ve yeri, fotoreseptör dış segmentlerinde uzama, intraretinal ve/veya subretinal hiperreflektif nokta, pigment epitelyal bump, retina pigment epitelinde atrofi, KMÖ, fibrin, ELM ve IS/OS tabakasında defektler açısından incelendi. FFA'da sızıntı odaklarının sayısı ve yeri, fundus periferinde iskemi durumu, PED ile uyumlu göllenme, DRPE, yerçekimsel trakt, pencere defektleri, KNVM İSYA'da; koroid damarlarında dilatasyon, sızıntı ve koroid iskemisi yönünden değerlendirildi. EİDGK ile OKT, FFA ve İSYA bulguları korele edildi. İstatistiksel analiz SPSS 16,0 for Windows ile yapıldı. Bulgular: SSKR tanısı koyulan 164 hastanın(129 erkek(%79),35 kadın(%21) ) 249 gözü incelendi. Ortalama yaş 48,9± 10.8 ( 30-83 yaş aralığında) idi. Erkek/Kadın oranı:3,7 idi. Bilateral görülme oranı %51,2 idi. OKT muayeneleri sırasında ortalama EİDGK 0,25± 0,33 logMAR idi (0,00- 2,00 ). 249 gözün 187'sinde NSD var iken(%75,5), KMÖ 249 gözün % 3,2'sinde (n= 8), fibrin ise % 4,8'inde (n=12) gösterilmiştir. OKT'de IS/OS tabakasının kaybı %30,1 (n=75), ELM'da defekt %13,3(n= 33) hastada kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: To evaluate the findings of spectral domain optical coherence tomography, fundus fluorescein angiography, indocyanine green angiography and their effects on visual acuity of patients diagnosed with central serous chorioretinopathy. Materials and Methods: From January 2010 to June 2014, patients diagnosed with CSCR at the Beyoğlu Eye Training and Research Hospital were retrospectively reviewed. The demographic characteristics of the patients, BCVA, intraocular pressure, refractive errors, OCT, FFA, ICGA findings were recorded. Spectral domain OCT; Heidelberg retinal tomography (HRT; Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany) reveals central macular thickness, neurosensory detachment, PED and its location, elongation of photoreceptor outer segments, intraretinal and/or subretinal hyperreflective dots, pigment epithelial bump, atrophy of the retinal pigment epithelium, CME, fibrin, the defects in the ELM and IS/OS layers were examined. In the FFA, the number and locations of leaks, ischemia in the fundus periphery, pooling dye due to PED, DRPE, gravitational tract, window defects and CNVM are recorded. In ICYA choroidal vessels were evaluated for dilatation, leakage and choroidal ischemia. BCVA was compared with OCT, FFA and ICGA findings. SPSS 16.0 for Windows was used for statistical analysis. Results: 249 eyes of 164 patients (129 males (79%), 35 females (21%)) diagnosed with CSCR were examined. The mean age was 48.9± 10.8 years (range 30-83). Male/Female ratio: 3.7. The bilateral incidence rate was 51.2%. Mean BCVA during OCT examinations was 0.25± 0.33 logMAR (0.00-2.00). NSD was demonstrated in 187 of 249 eyes (75.5%), CME was 3.2% (n=8), and fibrin was 4.8% (n=12). The defect in IS/OS layer was 30.1% (n = 75), in ELM layer was recorded 13.3% (n = 33) on OCT. There was no significant relationship between BCVA with PED, RPE hypertrophy and atrophy, pigment epithelial bump, and fibrin on OCT (p=0.55, p=0.3, p=0.44, p=0.72, p=0.13 respectively).