Çoğul gebeliklerde Patent Duktus Arteriozus davranışı
Patent Ductus Arteriosus behavior in multiple pregnancy
- Tez No: 777824
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK YURTTUTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Patent duktus arteriyozus (PDA), sol pulmoner arter ve inen aorta arasındaki yapının doğumdan sonra 72 saat geçmesine rağmen kapanmama durumudur. Duktusarteriozus (DA) intrauterin hayatta işlevseldir. Doğum sonrası akciğerlerin fonksiyonu ile önce fizyolojik, sonra anatomik olarak kapanır. Doğumdan sonra kapanmazsa Patent duktus arteriyozus (PDA) oluşur. Prematüre bebeklerde PDA'nın insidansı % 20 ile % 60 arasında değişir ve bu insidans gebelik haftası ve doğum ağırlığı ile ters orantılıdır(2) Çok düşük doğum ağırlıklı (
Özet (Çeviri)
Aim: Patent Ductus Arteriosus (PDA) is a condition that the opening between the left pulmonary artery and descending aorta is still open after 72 hours after birth. Ductus arteriosus (DA) is physiological in intrauterin life. After birth, ductus arteriosus closes firstly physiological and then anatomical with the function of lungs. If it is not closed after the birth, Patent Ductus Arteriosus occurs. The incidence of PDA is changing between 20 and 60 percent in premature babies and that incidence is inversely proportional to the gestational age and birth weight. The incidence of PDA is %37 in infants with very low birth weight (