Proje bazlı personel çizelgeleme için matematiksel model önerisi: Savunma sanayi uygulaması
Mathematical model suggestion for project based personnel scheduling: Defense industry application
  1. Tez No: 777864
  2. Yazar: ÖZGE ELCAN AĞARTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BARIŞ ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüz artan rekabet koşullarında personellerin minimum maliyetle maksimum fayda sağlayacak şekilde ve belirli kısıtlar altında çizelgelenmesi, kâr amacı olan veya olmayan her organizasyonun ortak problemidir. Ar-Ge personeli çalıştıran ve proje bazlı çalışan Savunma Sanayi firmalarında ise personellerin projelere en çok fayda sağlayacak şekilde çizelgelenmeleri öncelikli amaç olmaktadır. Personel çizelgeleme problemi literatürde çok çalışılan bir konu olmasına rağmen daha çok vardiya çizelgeleme problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada proje bazlı çalışan organizasyonlarda personellerin projelere çizelgelenmesi için bir matematiksel model önerilmiş ve Ankara'da faaliyet gösteren bir savunma sanayi firmasından alınan örnek bir veri seti ile elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Literatürdeki birçok çalışmadan farklı olarak personellerin eş yeteneklere sahip olduğu varsayımı kullanılmamış olup; günlük periyotlarda değil, aylık periyotlarda projelerin işgücü ihtiyacı ve personellerin aylık harcayabilecekleri işçilik saatleri göz önünde bulundurulmuştur. Savunma sanayi firmalarında da diğer organizasyonlar gibi maliyetin belirlenen sınırlar dışına çıkmaması kritik olsa da projelerin zamanında ve istenilen kalitede tamamlanması ve bunun için de alanında uzman Ar-Ge personellerinin projelere sağlayabilecekleri en çok katkıyı sağlaması savunma sanayi firmalarının birinci önceliği olmaktadır. Hem projelerin hem personellerin sahip oldukları kısıtlar göz önünde bulundurularak personellerin projelere maksimum fayda sağlamasını amaçlayan çalışma, kaynak yöneticilerinin karar verme süreçlerini kısaltacak olup daha verimli çizelgelemeler yapmalarını da sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive conditions, scheduling the personnel in a way to provide maximum benefit with minimum cost and under certain constraints is a common problem of every profit or non-profit organization. In Defense Industry companies that employ R&D personnel and work on a project basis, scheduling the personnel in a way that will provide the most benefit to the projects is the primary objective. Although the personnel scheduling problem is a widely studied subject in the literature, it is mostly seen as a shift scheduling problem. In this study, a mathematical model is proposed for scheduling personnel to projects in project-based organizations and the results obtained with a sample data set from a defense industry company operating in Ankara are evaluated. Unlike many studies in the literature, the assumption that the personnel have equal abilities was not used; The labor needs of the projects and the labor hours that the personnel can spend on a monthly basis are taken into account, not in daily periods, but in monthly periods. Although it is critical that the cost does not go beyond the determined limits in defense industry companies, like other organizations, it is the first priority of defense industry companies to complete the projects on time and at the desired quality, and for this to ensure that the R&D personnel, who are experts in their fields, can provide the most contribution to the projects. Considering the constraints of both the projects and the personnel, the study, which aims to provide maximum benefit to the personnel for the projects, will shorten the decision-making processes of the resource managers and enable them to make more efficient scheduling.