Bozova sulu koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen silaj mısır, silaj sorgum ve sorgum-sudanotu melez çeşitlerinde hasat zamanının verim, verim unsurları ve silaj özelliklerine etkisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 77789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET BOZOVA SULU KOŞULLARINDA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLEN SİLAJ MISIR, SİLAJ SORGUM VE SORGUM-SUDANOTU MELEZ ÇEŞİTLERİNDE HASAD ZAMANININ VERİM, VERİM UNSURLARI VE SİLAJ ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR. Timur GÜCÜK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1998, Sayfa: 76 Bu araştırma, 1994 ve 1995 yıllan ikinci ürün yetiştirme sezonunda Şanlıurfa Bozova Üçe Tarım Müdürlüğü, Sulu Tarım Uygulama ve Çiftçi Eğitim Alanında yürütülmüştür. Deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada; silaj mısır (LG 55, PX 74), silaj sorgum (FS 25 E, ROX), Sorgum-Sudanotu melezi (SX 17, Sugar leaf) çeşitlerinde verim, verim unsurları ve silaj özellikleri üzerine, çiçeklerime, süt olum ve hamur olum dönemlerinde yapılan hasat zamanlarının etkileri incelenmiştir. Bütün çeşitlerde yeşil ot verimi 7455.36-1 1808.04 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek yeşil ot verimi FS 25 E çeşidinden elde edilmiştir. Genellikle hasat döneminin ilerlemesi ile yeşil ve kuru ot veriminde artışlar kaydedilmiştir. Şanlıurfa-Bozova sulu koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek silaj mısır, silaj sorgum ve sudax çeşitleri için en uygun hasat döneminin hamur olum dönemi olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İkinci Ürün, Silaj Mısır, Silaj Sorgum, Sorgum-Sudanotu Melezi, Verim, Verim Özellikleri, Silaj Özellikleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A STUDY ON THE EFFECTS OF THE HARVEST TIME ON THE YIELD, YIELD COMPONENTS AND SILAGE CHARACTERISTICS CONCERNING THE HYBRID VARIETIES OF THE SILAGE MAIZE, SILAGE SORGHUM AND SORGHUM-SUDANENSE CULTIVATED AS SECOND CROPS UNDER THE CONDITIONS OF IRRIGATED IN BOZOVA Timur GÜCÜK Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops 1998, Page: 76 This study was carried out in the field of Bozova Agriculture Directorate, Irrigated Agriculture Application and Farmers Training, during the second A crop season in 1994 and 1995. The study was conducted on the split plot design with four replications. The aim of this study was to eveluater the yield, yield components and silage characteristics of silage maize (LG 55, PX 74), silage sorghum (FS 25 E, ROX), sorghum-sudanense (SX 17, Sugar leaf) cultivars under different harvesting time (flowering, milking and pulping stages). The green herbage yields on all varieties varied between 7455.36-11808.04 kg/da. The highest output of green herbage yield was on FS 25 E. (In general there were increases on the yield of green and dry herbage as the harvesting In general, along with the delay in harvesting time, the yield of green and dry herbage increased time was progressed.) It was determined that the most suitable harvesting time was pulping stage for silage maize, silage sorgum and sorghum-sudanense varieties as second crop under the irrigated condition of Şanlıurfa-Bozova. KEY WORDS: Second Crop, Silage Maize, Silage Sorghum, Sorgum-Sudanense Hybrid, Yield, Yield Components, Silage Specifications.