Tel erozyon ile işlenen geometrilerin işleme parametrelerinde oluşan yüzeylerin deneysel olarak incelenmesi
Holes drilled by wire erosion experiment an investigation of surfaces formed by changing cutting parameters
  1. Tez No: 777905
  2. Yazar: OĞUZHAN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMİK TAYLAN DAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Ti-6Al-4V malzemelerine tel erozyon ile kare ve silindirik geometrili delik formu işlemleri yapılarak, WEDM parametrelerinin yüzey kalitesine etkileri ve en iyi yüzey kalitesine ulaşmak amaçlanmıştır. Havacılık endüstrisinde kullanım alanları artmakta olan Ti-6Al-4V malzemeleri tok ve sert özelliklerinden dolayı talaşlı imalat ile üretim sürecinde takım sarfiyatının artmasına neden olmaktadır. Ayrıca talaşlı imalat sonrası elde edilen yüzey kalitesi, tel elektro erozyon ile elde edilen yüzeyden daha kötü olduğu için dalma erozyon ve tel erozyon gibi alışılmamış imalat yöntemleri bu çalışmada tercih edilmiştir. Değişken tel erozyon parametreleri olarak SF (kesim hızı),sabit parametreler olarak MAO (Mikroarkoksidasyon), WP (su basıncı), tel çapı alınmıştır. Deneylerde tel erozyon için tel olarak 0.25mm çapında pirinç tel kullanılmıştır. Deneyler sonucunda numunelerin yüzeyleri SEM mikroskobunda incelenmiştir. Sonuç olarak, farklı özelliklere sahip malzemelerde tel erozyon işlemleri sonucunda oluşan yüzeylerdeki değişimler işlem parametrelerine bağlı olarak değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to reach the best surface quality and the effects of machining parameters on the surface quality by performing the wire erosion and square and cylindrical hole form processes of Ti-6Al-4V material. Due to the tough and hard properties of the material, Ti-6Al-4V, whose usage areas are increasing in the aviation industry, causes an increase in tool consumption in the production process with machining. In addition, since the surface quality obtained after machining is worse than the surface obtained by wire electro-erosion, unconventional manufacturing methods such as wire erosion were preferred in this study. SF (cutting speed) was taken as variable wire erosion parameters. MAO (Microarcoxidation), WP (water pressure) and wire diameter were taken as fixed parameters. 0.25mm diameter brass wire was used as wire for wire erosion in the experiments. As a result of the experiments, the surfaces of the samples were examined under the SEM microscope. As a result, the changes in the surfaces that occur as a result of wire erosion processes in materials with different properties are evaluated and discussed depending on the process parameters