İlkokul müdürlerinin 2023 eğitim vizyonunda yer alan okul gelişim modeline ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigating the opinions of elementary school principals about the school development model of 2023 education vision
  1. Tez No: 793482
  2. Yazar: ÖZGÜR CAN CAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde yapılan eğitim reformlarının temel amacı eğitime ilişkin toplumun isteklerini etkili bir şekilde gidermek, eğitim için ayrılan kaynakları verimli bir biçimde kullanmak, eğitimden azami ölçüde fayda elde etmek, kısacası eğitimin sistematik olarak etkililiğini sağlamaktır. Tüm bunların hayata geçirilmesinde en büyük rol sahibi olan kişiler de okul yöneticileri olan müdürlerdir. Müdürler, sahip oldukları beceri ve yetkinlikleri ile birlikte önce kendi okul çevresini sonrasında ise sistematik bir şekilde diğer okul sistemlerini de etkileyecek güce sahiptir. Çalışmada, ilkokul müdürlerinin 2023 Eğitim Vizyonunda yer alan ''okul gelişim modeli''ne yönelik görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Betimsel nitelik taşıyan araştırmanın çalışma grubunu amaçlı örnekleme yoluyla seçilen 2020-2021 yılında İstanbul ilindeki devlet okullarında görev yapan toplam 35 ilkokul müdürü oluşturmaktadır. Nitel araştırma yaklaşımı içerisinde tasarlanan çalışmada elde edilen veriler yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile toplanılmıştır. Ses kayıt cihazıyla elde edilen veriler metin haline getirilerek üst düzey analiz biçimi olan betimsel-yorumsal analiz içerisinde yer alan içerik analizine tabi tutulmuş ve bu şekilde nitel verilerin sayısal analizi yapılmıştır. Araştırmanın analiz sürecinde belirlenen ilkokul müdürlerinin görüşlerinden hareketle, vizyondaki değişikliklerin ve yeniliklerin amaçlanan sürede uygulanamayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan çıkan bu sonuç doğrultusunda da, vizyonda yer alan değişikliklerin ve yeniliklerin uygulanabilmesi için gereken alt yapının sağlanması doğrultusunda uygulama sürecinin arttırılabileceği ve belgede yer alan okul gelişimine ilişkin farklı örneklemler kullanılarak çalışmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the education reforms carried out today is to meet the demands of the society regarding education effectively, to use the resources allocated for education efficiently, to obtain a high level of benefit from education, in short, to ensure the systematic effectiveness of education. The people who have the biggest role in the realization of all these are the principals, who are the school administrators. Principals, with their skills and competencies, have the power to affect their own school environment and then other school systems in a systematic way. In the study, it is aimed to examine the views of primary school principals on the“school development model”in the 2023 Education Vision. The study group of the descriptive research consists of 35 primary school principals working in public schools in Istanbul in 2020-2021, selected through purposeful sampling. The data obtained in the study, which was designed within the qualitative research approach, were collected by semi-structured interview method. The data obtained with the voice recorder were converted into text and subjected to content analysis in descriptive-interpretive analysis, which is a high-level analysis form, and numerical analysis of the qualitative data was made in this way. Based on the opinions of the primary school principals determined in the analysis process of the research, it was concluded that the changes and innovations in the vision could not be implemented in the intended time. In line with this result of the research, it is suggested that the implementation process can be increased in order to provide the necessary infrastructure for the implementation of the changes and innovations in the vision, and that studies should be carried out using different samples regarding the school development in the document.