Sulu reaktörlerde doğrusal olmayan reaktivite modeli geliştirilmesi
Development of a nonlinear reactivity modelling BWR
  1. Tez No: 77797
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
II ÖZET Doğrusal Reaktivite Modeli (DRM), Basınçlı Su Reaktörlerinin (BSR) yakıt yönetim hesaplarında halen kullanılmaktadır. DRM metodunu kullanan Reload Power Mapping (RPM) bilgisayar kodu bu amaçla Driscoll ve çalışma arkadaşları tarafından geliştirilmiştir. Ne var ki, mevcut pek çok ticari reaktör tipinde yakıt demeti reaktivitesi yanma oranın doğrusal olmayan bir fonksiyonudur. Bunun da ötesinde, Kaynar Sulu Reaktörlerde (KSR) yakıt demeti gücüyle reaktivitesi ihmal edilemez bir ilişki vardır. Bu çalışmada, RPM bilgisayar kodunda değişiklikler yapmak suretiyle BSR haricindeki ticari reaktörlerin yakıt yönetimi için de kullanılabilmesi sağlanmıştır. Bu değişiklikler, termal hidrolik geri beslemeleri de kapsayan kesikli doğrusal reaktivite modelinin koda uyarlanması ve kodun yakınsama ve duyarlılık özelliklerini iyileştirmek için under-relaxation metodu kullanılmasını içermektedir. Böylece geliştirilen bilgisayar kodunun, orjinal RPM kodu ile modellenebilen BSR'ler haricinde, KSR ve yanabilen yutuculu BSR'lerinde yakıt yönetimi hesaplarında kullanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Linear Reactivity Model (LRM) is currently being used in fuel management calculation of Pressurized Water Reactors (PWR). A computer code Reload Power Mapping (RPM) which is based on LRM was developed by Driscoll et al1. However, in many commercial power reactor types, assembly reactivity is a nonlinear function of burnup. Moreover, there is a strong coupling between assembly power and assembly reactivity in Boiling Water Reactors (BWR). In this study, RPM computer code is modified so that it can be applied in fuel management analyses of commercial reactor types other than PWRs. The modifications include the incorporation of piecewise linear reactivity model with reactivity feedback due to thermal hydraulic coupling, the implementation of an under-relaxation technique to improve accuracy and convergence characteristics of the code. Thus developed computer code is shown to be applicable to fuel management calculations of BWRs and PWRs with burnable absorbers, in addition to PWRs which can be modelled by the original RPM code. 1 Driscoll M.J., Downar T.J., Pilat E.E., The Linear Reactivity Model for Nuclear Fuel Management, American Nuclear Society,La Grange Park, Illinois USA, 1990