Hücre manipülasyonu için darbeli elektrik alan (PEF) jeneratörü tasarımı
PEF (pulsed electric field) generator design for cell manipulation
  1. Tez No: 778015
  2. Yazar: ÖVÜL ESKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsanlık geçtiğimiz yüzyılın başlarından beri günlük hayatın hemen her alanına yerleşen elektrik ve ilgili teknolojileri modern çağla ilişkilendirme eğiliminde olsa da tarih ve arkeoloji çalışmaları, tıbbi elektriğin kullanımının tarih kadar eski coğrafya kadar geniş olduğunu göstermektedir. Bu çalışma kapsamında genel olarak elektromanyetik alanlar, biyoelektromanyetik ve canlı bilimi, özellikle de hücrenin plazma membran gerilimi ve bunda etkisi olan mekanizmalara kısaca değinen bir giriş sonrasında canlı biliminde elektrik alan uygulamaları, daha derin bir şekilde elektroporasyon, elektropermeabilizasyon gibi fenomenler ve ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Daha sonra bu uygulamalar için gereken darbeli elektrik alan üretimi, temel darbeli elektrik alan üreteci şemaları kısaca gözden geçirilerek yarım köprü alt modüllü multilevel modular konvertör yapısında bir topoloji ile yüksek frekanslı bipolar ve unipolar konfigürasyon ve olasılıkları bilgisayar benzetim çalışmaları ile değerlendirilmiştir. Canlı bilimleri için çok çeşitli alanlarda kullanım bulan darbeli elektrik alan uygulamaları multidisipliner çalışmalar gerektiren, gelecek umut verici sonuçlar vaat eden bir yapıdadır.
Özet (Çeviri)
Even though humankind tends to consider that electricity and the related technologies, which are settled in almost every aspect of daily life, are somewhat related to modern life, historical and archeological studies show that the use of medical electricity is as old as history and as wide as geography. In this study, after a general introduction to electromagnetic fields, bioelectromagnetics, and life sciences and particularly on the issue of cell plasma membrane voltage and the mechanisms affecting this potential, the application of electric fields on life sciences and explicitly the phenomena such as electroporation and electropermeabilization are mentioned with related explanations. Later, the pulsed electric field generation which is necessary for those applications, basic pulsed electric field generator topologies are reviewed first to make a later assessment using computer simulations on modular multilevel converters with half bridge submodules to work on high frequency unipolar and bipolar topologies and possible uses with their wide variety of applications in life sciences. The pulsed electric field applications, which require multidisciplinary studies, offer promising future results.