Üniversite öğrencilerinde COVİD-19 pandemisi döneminde yeme bozuklukları ve depresyon arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between eating disorders and depression during the COVID-19 pandemia in university students
  1. Tez No: 778033
  2. Yazar: CANSU ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin COVID-19 pandemisi döneminde yeme bozuklukları ve bu yeme davranışlarının depresyon ile ilişkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirmektir. Araştırma, Mart-Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde eğitim görmekte olan öğrencilerle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, COVID-19 dönemindeki depresyon ve yeme tutumları ölçeklerle araştırılmıştır. Depresyon durumlarını incelemek için CES-Depresyon ölçeği ve yeme tutumlarını incelemek için YTT-26 Yeme Tutum Testi kullanılmıştır. Araştırma anilizi yapılırken, t testi, tek yönlü ANOVA testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkilerin incelenmesi Spearman's Korelasyon Analizi ile belirlenmiştir. Değişkenler arası etkinin test edilmesinde Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmaya 408 birey katılmış ve bu katılımcıların %48,77'si erkek ve %51,23'ü kadından oluşmaktadır. Katılımcılardan erkek bireylerin yaş ortalamasının 20,88±1,70 yıl ve kadın bireylerin yaş ortalaması ise 20,78±1,62 yıl olarak bulunmuştur. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre yeme bozukluğu olma durumu incelendiğinde erkeklerin %15,1'inde ve kadınların %24,9'unda yeme bozukluğu varlığı görülmektedir. Katılımcıların cinsiyetlerine göre depresyon durumlarına bakıldığında erkeklerin %78,9'unda ve kadınların %91,4'ünde muhtemel depresyon durumunun olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the eating disorders of university students during the COVID-19 pandemic and the relationship between these eating behaviors and depression. The research was carried out with students studying at Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine between March-June 2022. Demographic characteristics of the participants, depression and eating attitudes during the COVID-19 period were investigated with scales. CES-Depression scale was used to examine depression states and YTT-26 Eating Attitude Test was used to examine eating attitudes. While analyzing the research, t test, one-way ANOVA test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test were used. Examination of the relationships between the scales was determined by Spearman's Correlation Analysis. Regression Analysis was used to test the effect between variables. 408 individuals participated in the study and 48,77% of these participants were male and 51,23% were female. The mean age of the male participants was 20,88±1,70 years and the average age of the female participants was 20.78±1.62 years. When the status of having eating disorders according to the gender of the students is examined, it is seen that 15,10% of the men and 24,90% of the women have an eating disorder. Considering the depression status of the participants by gender, it was observed that 78,90% of men and 91,40% of women had probable depression.