Spesifik olmayan kronik öksürüklü hastalarda serum BDNF düzeyleri
Serum BDNF levels in patients with nonspecific chronic cough
  1. Tez No: 778074
  2. Yazar: BELGİN EMİNE USTA GÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ASİLSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmalar, kronik öksürüğün patogenezinde nörojenik inflamasyonun rol oynadığını göstermektedir. Nörotrofinler (NT'ler), nörojenik inflamasyona neden olan nöropeptitlerin sentezini düzenler. Hava yolu inflamasyonuna dahil olduklarını gösteren artan kanıtlar vardır. NT ailesinin bir üyesi olan beyin kaynaklı nörotrofik faktörün (BDNF) kronik öksürükteki rolü net değildir. Bu çalışmanın amacı, nonspesifik izole kronik öksürüğü olan çocuklarda BDNF'nin rolünü değerlendirmek ve astımlı hastalar ile sağlıklı kontroller arasındaki farkları karşılaştırmaktır. Bu vaka-kontrol çalışmasına, hasta grubu olarak kronik öksürüğü olan (5-15 yaş) 30 hastayı dahil ettik. Kontrol grubu olarak kontrol altındaki 28 astım hastası, astım atağı geçiren 30 çocuk ve 30 sağlıklı çocuk alındı. Tüm gruplarda serum BDNF düzeyleri ELISA ile ölçüldü. BDNF düzeylerinin ortanca değeri hasta grubunda 708,12 pg/mL (155–974), kontrollü astım grubunda 952,94 pg/mL (220–1,018), kontrolsüz astım hastalarında 852,09 pg/mL (355–1,036), ve sağlıklı çocuk grubunda 572,65 pg/mL (213–818). BDNF düzeyleri açısından hasta grubu ve kontrol grupları arasında fark vardı (hasta grubu ve kontrollü astım grubu için P = 0,0014; hasta grubu ve kontrolsüz astım hastaları için P = 0,0009; hasta grubu ve sağlıklı çocuklar için) grubu, P = 0.05). Astım hastalarının BDNF düzeyleri sağlıklı çocuklardan istatistiksel olarak farklıydı (P = 0.0001). Nörojenik inflamasyon, kronik öksürüğün patogenezinde yer almıştır. Kronik öksürüğü olan hastalarda yüksek BDNF düzeyleri astım varlığını destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
Studies show that neurogenic inflammation is implicated in the pathogenesis of chronic cough. Neurotrophins (NTs) regulate the synthesis of neuropeptides, which cause neurogenic inflammation. There is growing evidence suggesting their involvement in airway inflammation. The role of the brain-derived neurotrophic factor (BDNF), a member of the NT family, is not clear in chronic cough. The aim of this study was to evaluate the role of BDNF in children with nonspecific isolated chronic cough and to compare the differences between patients with asthma and healthy controls. In this case–control study, we included 30 patients with chronic cough (5–15 years) as the patient group. As the control group, 28 asthma patients under control, 30 children with asthma attacks, and 30 healthy children were included. Serum BDNF levels were measured by ELISA in all groups. The median of BDNF levels was 708.12 pg/mL (155–974) in the patient group, 952.94 pg/mL (220–1,018) in the controlled asthma group, 852.09 pg/mL (355–1,036) in the uncontrolled asthma patients, and 572.65 pg/mL (213–818) in the healthy children group. There were differences in the patient group and control groups regarding the BDNF levels (for the patient group and the controlled asthma group, P = 0.0014; for the patient group and the uncontrolled asthma patients, P = 0.0009; for the patient group and healthy children group, P = 0.05). The BDNF levels of asthma patients were statistically different from healthy children (P = 0.0001). Neurogenic inflammation was implicated in the pathogenesis of chronic cough. In patients with chronic cough, high BDNF levels may support the presence of asthma.