Ankara Şehir Hastanesi'nde farklı kliniklerde çalışan doktorların HPV aşıları hakkında bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the knowledge levels, attitudes and behaviors about HPV vaccines of the doctors working in different clinics in Ankara City Hospital
  1. Tez No: 788206
  2. Yazar: FEVZİYE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK EREN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonları önemli bir halk sağlığı sorunudur. Serviks kanserlerinin %99,7'sinde primer etyolojik ajan olarak HPV tipleri suçlanmaktadır. Çeşitli HPV tiplerine karşı geliştirilmiş profilaktik HPV aşıları bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı ilgili kliniklerde çalışan hekimlerin HPV aşıları hakkında bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Araştırmamız gözlemsel ve kesitsel bir anket çalışmasıdır. Araştırma Ankara Şehir Hastanesi'nde Temmuz-Ekim 2022 tarihleri arasında HPV enfeksiyonu ve aşılama durumu ile daha sık karşılaşabilen aile hekimliği, kadın hastalıkları ve doğum, çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniklerinde çalışan hekimler üzerinde e posta ve gözlem altında anket uygulama yöntemi ile yapılmıştır. Toplamda 263 gönüllü hekim çalışmaya alınmıştır. Bulgular: Katılımcıların 118'i (%44,8) aile hekimliği, 70'i (%26,6) kadın hastalıkları ve doğum, 75'i (%28,5) çocuk sağlığı ve hastalıkları branşlarında çalışan hekimlerdi. Hekimlerin ortalama meslekte çalışma yılı 3,88±2,78 olarak hesaplandı. Hekimlerin 138'i (%52,4) daha önce HPV enfeksiyonları ve aşıları ile ilgili bir eğitim aldıklarını bildirdi. Hekimlerden 45 kişi (%17,1) ise HPV aşısı yaptırdıklarını belirtti. Çocuk sahibi olanlardan 24 kişi (%48) çocuklarına HPV aşısı yaptırmayı düşündüklerini ifade etti. Hastalarına HPV aşısı önermeyen hekimler neden olarak en fazla yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmamalarını (%59,2) ve HPV aşısının Sağlık Bakanlığı rutin aşı programında olmamasını (%42,1) gösterdi. Hekimlerin HPV enfeksiyonları ve aşıları ile ilgili bilgi düzeyleri sorgulandığında katılımcıların 244'ü (%92,7) HPV bulaş yollarını, 254'ü (%96,5) HPV'nin neden olduğu benign ve malign lezyonları, 249'u (%94,6) serviks kanserine neden olan başlıca HPV tiplerini bilmekteydi. Hekimlerin sadece 132'si (%50,1) HPV aşısının 9-13 yaş arası çocuklarda 2 doz olarak uygulanmasının yeterli olacağını ve 102'si (%38,7) hamile olduğu bilinen kadınlarda HPV aşısının yapılmasının önerilmeyeceğini bilmekteydi. Sonuç: Hekimlerin özellikle HPV enfeksiyonlarının görülme sıklığı, toplumda oluşturduğu hastalık yükü, aşı uygulama şeması ve hamile olduğu bilinen kadınlarda HPV aşısının uygulanamayacağı ile ilgili konularda bilgi düzeyleri eksiktir. HPV enfeksiyonları ve aşıları ile ilgili sorulara verilen doğru cevaplar ile hekimlerin branşı, daha önce bu konuyla ilgili eğitim alması, HPV aşısını yaptırması ve hastalarına önermesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin bilgi puanı kadın hastalıkları ve doğum uzmanlık öğrencilerine göre düşük saptanmıştır. Toplumda rol model olan hekimlerin birinci basamaktan üçüncü basamağa kadar farkındalık sahibi olmaları gerekmektedir. Hekimlerin %91'i HPV aşısının ulusal aşı takvimine alınması gerektiğini düşünmektedir. Aşının uygulanması konusundaki engellerin incelenmesi ve bu konuda maliyet etkin adımlar atılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Nowadays, Human Papilloma Virus infections are a significant public health problem. HPV types are account of the primary etiological agent in 99.7% of cervical cancers. There are many prophylactic HPV vaccines developed against various HPV types. The aim of our study is to evaluate the level of knowledge, attitudes and behaviors of physicians working in related clinics about HPV vaccines. Material and Method: Our research is a analytical cross-sectional questionnaire study. The research was conducted by e-mail and under observation survey method on physicians working in family medicine, gynecology and obstetrics, pediatric health and diseases clinics where may encounter HPV infection and vaccination more frequently in Ankara City Hospital between July and October 2022. A total of 263 volunteer physicians were included in the study. Results: 118 (44.8%) of the participants were physicians working in family medicine, 70 (26.6%) gynecology and obstetrics, and 75 (28.5%) pediatric health and diseases branches. The average professional working year of the physicians was calculated as 3.88±2.78. 138 (52.4%) of the physicians reported that they had received an education on HPV infections and vaccines before. 45 (17.1%) physicians affimed that they had been HPV vaccinated before. The physicians who have children, 24 (48%) indicated that they intend to have their children vaccinated against HPV. Physicians who do not recommend HPV vaccine to their patients indicated that they do not have sufficient knowledge and experience (59.2%) and that HPV vaccine is not in the routine vaccination program of the Ministry of Health (42.1%) When physicians' knowledge levels about HPV infections and vaccines were questioned, 244 (92.7%) of the participants had knowledge about HPV transmission routes , 254 (96.5) benign and malignant lesions caused by HPV, and 249 (94.6) the main HPV types causing cervical cancer. Only 132 (50.1%) of the physicians knew that 2 doses of HPV vaccine would be sufficient for children aged 9-13 years, and 102 (38.7%) of them knew that HPV vaccine would not be recommended in women known to be pregnant. Conclusion: Physicians are lacking in knowledge about the incidence of HPV infections, the burden of disease in the community, the vaccination schedule, and the inability to apply the HPV vaccine in women who are known to be pregnant. A significant relationship was found between the correct answers given to the questions about HPV infections and vaccines and the physician's specialty, having previously received education on this subject, having the HPV vaccine done and recommending it to their patients. The knowledge score of family medicine residency students was detected to be lower than that of obstetrics and gynecology residents. Physicians, who are role models in society, need to have awareness from primary to tertiary care. 91% of physicians think that HPV vaccine should be included in the national vaccination schedule. It is necessary to examine the barriers to the application of the vaccine and to take cost-effective steps in this regard.