Public administration and ethics: The Turkish case
Kamu yönetimi ve etik: Türkiye örneği
  1. Tez No: 778143
  2. Yazar: BENGÜNUR BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
1970'lerden bu yana dünya çapında kamu yönetimi etiğine olan ilgi önemli ölçüde artmıştır. Bu döneme kamu işletmeciliği, daha sonra yeni kamu işletmeciliği anlayışının ortaya çıkışı damgasını vurmuştur. Bu dönem aynı zamanda küresel olarak kamu yönetimindeki yolsuzluğun yükselişine de tekabül etmektedir. Nitekim gelişmekte olan ülkeler, çoğunlukla uluslararası kuruluşların baskılarıyla bürokrasilerinde etik düzenlemeler yapmaya başlamışlar ve sistemi kontrol edecek kurumlar oluşturmuşlardır. Türkiye de bu süreçten muaf tutulmamıştır ve kamu yönetiminde etik 5176 sayılı Kanun ile kurumsallaşmıştır. Bu tezde özellikle Türk bürokrasisinin etik altyapısı irdelenmiş, mevzuat ve faaliyet raporları incelenmiştir. Ek olarak araştırmacı, Kurul uzmanları ile mülakat yapmıştır. Genel olarak Türk kamu yönetiminde özelde ise Etik Kurul'da etik düzenlemesinin düşünüldüğü gibi işlemediği ve etik yönetiminin sağlanamadığı sonucuna varılmıştır. Bunun arkasında belirli ideolojik, yapısal ve faaliyet alanına ilişkin faktörlerin olduğu ileri sürülmüştür. Ayrıca, hukuk ile etik arasındaki farkın ortadan kalktığı ve yapısal özelliklerinden dolayı Kurul'un sembolik bir yapı olarak kaldığı düşünülmüştür. Sonuç olarak, gelecekteki reformlar için kılavuz niteliğinde bazı tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Around the world, interest in public administration ethics has considerably increased since the 1970s. That time is marked with an emergence of public management, later new public management understanding. This period also corresponds to rising of corruption in public administration globally. Hence, mostly with the pressures of international organizations, developing countries started to make ethics regulations in bureaucracies and established institutions to control the system. Turkey, too, has not been exempted from this process and ethics in public administration was institutionalized according to its Law No. 5176. In this thesis, especially the ethics infrastructure of Turkish bureaucracy was explored, the legislation and the activity reports were examined. Additionally, the researcher interviewed experts of the Council. It was concluded that ethics regulation in Turkish public administration in general and Ethics Council in particular did not functioned as intended and was unable to ensure ethical administration. It was argued there are certain ideological, structural and jurisdictional factors behind this. It was also thought the difference between law and ethics disappeared and due to its structural features, the Council remained as v a symbolic one. As concluding remarks, some recommendations were stated as guidelines for future reform.