Women's mobilizations for quota reforms in France and Argentina
Fransa'da ve Arjantin'de kadın aktivizmi ve kota reformları
- Tez No: 778176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Siyasi sahnede erkekler uzun süredir egemen ve kadınlar uzun süre seçim süreçlerinden dışlanmış ya da sınırlandırılmıştır. Siyasi kadın kotalar ise belirli sayıda kadının siyasi görevlere aday gösterilmesini ve seçilmesini sağlayarak süregelen bu sorunla mücadele etmek için tasarlanmıştır. Bu çalışma, kota reformları için kadınların aktivizminin önemini Arjantin ve Fransa örnekleri üzerinden belgelemek amacıyla yapılmıştır. Bu tezde, kadın aktivizminin kota reformu süreçlerinin ana aktörleri olduğunu savunuyorum ve kadın taleplerini, örgütlenmelerini ve ittifaklarını çevreleyen siyasi bağlamları vurgulamayı hedefliyorum. İki ülkedeki kota reformlarında kadın aktivizminin önemini analiz etmek ve karşılaştırmak için feminist process-tracing yöntemini ve her iki ülkeden alınan sistemik, kronolojik örnekleri kullandım.
Özet (Çeviri)
The political scene has long been a male dominated one, with women excluded from and limited in political recruitment processes. Electoral gender quotas are designed to combat this recurring issue by making sure a certain number of women are nominated and elected for political posts. This study is conducted with the aim of documenting women's mobilizations for quota reforms through the cases of Argentina and France. In this thesis, I argue that women's mobilizations were the main actors of the quota reforms processes and I aim to highlight the political contexts surrounding women's demands, organizations, and alliances. In order to analyse and compare the two cases, I utilized feminist process-tracing and documented systemic, chronological examples from both countries to show the impact of women's mobilizations and alliances for the implementation of quota reforms.