A study of human rights with reference to the theory of radical democracy and critical legal studies: The experience of the subject of the human rights and modern democracy
Radikal demokrasi ve eleştirel hukuk teorisi açısından insan haklarının incelenmesi: İnsan hakları ve modern demokrasi öznesinin deneyimi
- Tez No: 778179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsan haklarının siyasi önemi ve manası, siyaset teorisinde süregelen bir tartışmadır. İnsan haklarının kapsayıcı dili siyasetin tanınma ve temsiliyet gibi temel soruları ve uzlaşmaz doğası düşünüldüğünde inandırıcı gelmemektedir. Bu tez, temelcilik-sonrası sol perspektiflerin bu muammaya verebileceği yanıtları araştırmaktadır. Amacım sol siyaset için insan haklarının siyasi değerini ortaya koymaktır. Laclau ve Mouffe tarafından ortaya koyulan radikal demokrasi teorisi, Lefort'un iktidar ve demokrasi okuması ve Douzinas'ın eleştirel hukuk perspektifiyle yürüttüğü insan hakları tartışmasına dayanarak; insan haklarını öteki(nin) hakları olarak tekrar düşünülebileceğini savunuyorum. Böylece, insan hakları hukukun merkezindeki boşluğu koruyabilir ve, bu düşünürler tarafından ortaya konulan, siyasi alanın kapanmayan yapısı ve iktidarın boş koltuğu için kurumsal bir temel oluşturabilir. Haklar sorusunu; demokraside öznenin deneyimi ve siyasi hınçların ifade edilmesi çerçevesinde ele alarak, insan haklarını, varolan yasal düzenin kişiyi meşru bir özne olarak tanımlayamadığı durumlarda, bu kurumsal düzende bir yer talep etmesinin bir sağlayıcısı olarak kurmaya çalıştım. Bu açıdan; haklar, onun için mümkün olan eylem ve artikülasyon çerçevesini belirleyerek, öznenin devlet otoritesiyle ilişkili siyasi deneyimini yansıtır.
Özet (Çeviri)
The political signification of human rights has always been an ongoing debate for the political theory. It is understandable given human rights's aspiration to include everyone seems like a delusive solution for the fundamental questions of politics, such as recognition and representation, and its antagonistic nature. This thesis explores the potential responses to this conundrum by post-foundational leftist perspectives. My aim is to demonstrate the political value of human rights for left politics. Examining the theory of radical democracy suggested by Laclau and Mouffe, the interpretation of power and democracy by Lefort, and Douzinas's critical legal views on human rights; I conclude that the concept of human rights can be re-formulated as the rights of the other. Therefore, it can sustain the center of the law empty and establish an institutional basis for the unsutured realm of the political and empty space of power suggested by these post-foundational views. By framing the issue of rights in connection with the experience of the subject of democracy and the articulation of political resentments, I try to define the human rights as the possibility of claiming a place on an institutional ground, when the existing legal system fails to recognize the claimant as a legitimate interlocutor. In this sense, I claim rights reflect the subject's political experience in relation to state authority by priorly defining the frame of action and articulation for her.