Early childhood education teachers' self-reported energy conservation behaviors among eco and non-eco preschools
Eko ve eko olmayan okullardaki okul öncesi öğretmenlerinin öz bildirimlerine dayalı enerji tasarrufu davranışları
  1. Tez No: 778178
  2. Yazar: ELİF DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı eko ve eko olmayan anaokullarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin enerji tasarrufu davranışlarını ve bu davranışların olası yordayıcılarını karşılaştırmaktır. Veriler, İstanbul ve Antalya illerindeki devlete bağlı anaokullarında görev yapan 270 okul öncesi öğretmeninden Demografik Bilgi Formu, Enerji Tasarrufu Davranış Ölçeği ve Yeni Çevresel Paradigma Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. AFA ve DFA sonuçlarına göre veri toplama araçlarının geçerliliği ve güvenilirliği sağlanmıştır. Bulgular, hem eko sertifikalı okullarda hem de eko sertifikalı olmayan okullarda görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin yüksek düzeyde pozitif çevresel tutumlara sahip olduğunu ve enerji tasarrufu konusunda oldukça aktif olduklarını göstermiştir. Ancak öğretmenlerin NEP Ölçeği'nin“İnsan Kuralları”boyutundan ortalama puan almaları, okul öncesi öğretmenlerinin insanı doğadan üstün görme eğiliminde oldukları şeklinde yorumlanabilir. Yordayıcı değişkenlerin öğretmenlerin enerji tasarrufu davranışları üzerindeki yordama gücünü incelemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. NEP'in“Büyüme Sınırları”boyutu, her iki okul türünde görev yapan öğretmenlerin enerji tasarrufu davranışlarını açıklamaya istatistiksel olarak anlamlı katkı sağlamıştır. Diğer bir deyişle, gezegenin sınırları olduğuna inanan öğretmenlerin enerji tasarrufunda daha aktif oldukları bulunmuştur. Buna ek olarak, çocuklukta yaşanılan ev tipinin sadece eko anaokullarındaki öğretmenlerin enerji tasarrufu davranışlarının açıklanmasında anlamlı olduğu belirlenmiştir. Yani çocukken müstakil evde yaşayan eko-okul öğretmenlerinin enerji tasarrufu konusunda daha aktif oldukları bulunmuştur. Diğer“Etkin Yaşam Deneyimleri”değişkenlerinin (çocukluk lokasyonu ve STK üyeliği) ve hizmet öncesi veya hizmet içi çevre eğitimi ve/veya Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim ders deneyimlerinin, öğretmenlerin enerji tasarrufu davranışlarını açıklamaya anlamlı bir etkisinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study sought to compare the energy conservation behaviors of early childhood teachers across eco and non-eco preschools along with the possible predictors of energy conservation behaviors. The data was collected from 270 early childhood education teachers working in public eco and non-eco preschools in İstanbul and Antalya through Demographic Information Form, the Energy Conservation Behavior Scale, and the New Environmental Behavior Scale. The validity and reliability of the instruments were satisfied based on the EFA and CFA results. The results showed that, regardless of the school type, early childhood teachers had highly positive environmental attitudes and were highly active in energy conservation. However, teachers scored average on the“Human Rules”dimension of the NEP Scale, revealing that early childhood education teachers consider humans superior to nature. Multiple linear regression was conducted to examine the power of predictor variables on the energy conservation behaviors of teachers. The“Growth Limits”dimension of the NEP significantly contributed to explaining the energy conservation of teachers'behaviors in both school types. However, childhood household type made a statistically significant contribution to the energy conservation behaviors of teachers in eco preschools but not in non-eco schools. Other Significant Life Experiences variables (Childhood location and NGO membership) and pre-service or in-service EE and/or ESD course experiences didn't have statistically significant exploratory power in the energy conservation behaviors of teachers.