Examining the contents, methods, and trends in leadership education all over the world
Dünyada liderlik eğitimindeki içerik, yöntem ve eğilimlerin incelenmesi
  1. Tez No: 778207
  2. Yazar: EZGİ HAZAL MERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU GÜNERİ ÇANGARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İşletme okulları, liderlik eğitimini müfredatlarına dahil etmenin önemini kabul etmiştir. Eğitimciler, öğrencileri gerçek dünyadaki liderlik rollerine daha iyi hazırlayacak liderlik programlarının geliştirilmesine önemli miktarda zaman ve enerji ayırmaktadır. Liderlik kavramı gün geçtikçe önem kazanmasına rağmen, bu soyut ve dinamik kavramın nasıl ele alınması gerektiğine dair tartışmalar halen devam etmektedir. Yine de, mevcut liderlik programları, liderlik eğitimine pek çok açıdan ışık tutmaktadır. Liderlik eğitiminin artan popülaritesi göz önüne alındığında, üniversitelerde uygulanan liderlik eğitiminin içeriğini ve yöntemlerini kıyaslayan çalışmaların azlığı şaşırtıcıdır. Bu çalışmanın amacı, çeşitli bölgesel bağlamları analiz ederek liderlik derslerinde neyin öğretildiğini ve nasıl öğretildiğini araştırmaktır. Bu çalışmada, 6 bölgeden seçilmiş en iyi 39 işletme okulundaki 135 liderlik dersinin müfredatlari analiz edilmiştir. Bu çalışma, farklı kültürlerin etkisini de göz önünde bulundurarak, liderlik bakış açıları ve öğretim yöntemlerinin birlikte ele alınmasına odaklanan birkaç analiz çalışmasından biridir. Bulgular, işletme okullarındaki liderlik eğitiminin hem teorik hem de pratik odaklı olduğunu göstermekte ve bireysel liderlik anlayışının liderlik eğitiminde halen ön planda olduğunu belirtmektedir. Elde edilen sonuçlar, kolektif liderlik modelinin liderlik eğitiminde kullanılmasının, çağdaş dünyanın gerektirdiği eleştirilebilen bir liderlik anlayışını mümkün kılabileceğini; bu nedenle de, bu alandaki araştırmanın genişletilmesine ve ilgili öğretim yöntemlerinin belirlenmesine dair bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Many business schools have acknowledged the importance of including leadership education within their curriculum. Educators are dedicating a substantial amount of time and energy to the development of leadership programs that will better prepare students for leadership roles in the real world. Although leadership is a significant topic and successful leaders continue to emerge, concerns remain surrounding this abstract and dynamic concept. Yet, existing leadership programs offer significant insights regarding leadership education. Given the increasing popularity of leadership education, it is surprising that there are relatively few studies comparing the content and methods of leadership education in business schools. The purpose of this study was to investigate what is taught and how it is taught in leadership courses in business schools by analyzing regional contexts from around the globe. This entailed analyzing the course syllabi for 135 leadership courses at 39 top-ranked business schools from 6 regions. This study was one of the few leadership education analysis studies that focused on both leadership perspectives and teaching methods while considering the impact of different cultural contexts. The findings demonstrated that business schools place equal emphasis on the theoretical and practical parts of leadership education. Also, findings revealed that business schools continue to stress individualized leadership. In addition, the results imply that the use of the collective leadership model in leadership education may bring a critical perspective to leadership in light of the needs of the contemporary world; thus, there is a need to expand the research in this area and develop associated teaching methods.