İki aşamalı düzenlerde hipotez testi
Two-stage designs for hypothesis testing
  1. Tez No: 77824
  2. Yazar: KADİR ÖZGÜR PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL BACANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, optimal kısıtlanmış iki-aşamalı test düzenini ayrıntılı olarak tanıtmak ve bu düzeni sabit örneklem büyüklüklü düzen ve ardışık düzen ile karşılaştırmaktır. İkinci bölümde; ardışık test ve iki-aşamalı test süreçlerine ilişkin genel bilgiler verilmiş, ardışık testin temeli olan, Wald (1947) tarafından geliştirilen Olasılık Oranlarının Ardışık Testi (OOAT) ve sabit örneklem büyüklüklü test kısaca tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde; optimal kısıtlanmış iki-aşamalı test yöntemi ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Optimallik kriterleri Minimax ve Bayes için test düzenleri ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde; çeşitli a, 1-P olasılıkları ve her iki kriter için test sınır değerleri, maksimum örneklem büyüklükleri ve beklenen örneklem büyüklükleri yönünden inceleme yapılmıştır. Bu değerleri gösteren çizelgeler hazırlanarak, sonuçlar tartışılmıştır. Bu bölümde ayrıca, normal dağılım gösteren iki kitlenin karşılaştırılmasında iki-aşamalı test yöntemi kullanılarak testin işleyişini gösteren bir uygulama yapılmıştır. İki optimallik kriteri için elde edilen değerler, örneklem büyüklükleri yönünden, ardışık test ve sabit örneklem büyüklüklü test ile karşılaştırılarak sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to introduce in detail optimal restricted two-stage test design and to compare this design with fixed sample size design and sequential design. The second chapter attempts to give general information about sequential test, group sequential test and two-stage test process and to introduce firstly Sequential Probability Ratio Test (SPRT) which is the basis of sequential test and developed by Wald (1947), then fixed sample size test shortly. In the third chapter; optimal restricted two-stage test method is introduced in detail. Test designs are examined seperately for Minimax and Bayes optimality criteria. In the last part of the study; the examination is made on the basis of various a, 1-P probabilities and the critical values of test for two criteria, maximum sample sizes and expected sample sizes. These values are illustrated in given tables and the results are discussed. In this chapter an application which indicates the test processing is also made using two-stage test method for comparing normally distributed two populations. The results are discussed comparing the values which are obtained for two optimality criteria with sequential test and fixed sample size test on the basis of sample sizes.