Sedanter kadınlarda yoga egzersizlerinin vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of yoga exercises on body composition and quality of life in sedentary women
- Tez No: 778258
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, yoga egzersizlerinin sedanter kadınlarda vücut kompozisyonu ve yaşam kalitesi ve üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak çalışmada tek grup ön test-son test araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmamıza Gaziantep'te yaşayan 20-47 yaş aralığında, pandemi yasaklarından itibaren spora başlayan 33 sedanter kadın gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak SF-36 Yaşam Kalitesi ölçeği ve vücut ölçümleri kullanılmıştır. Katılımcılara 10 hafta boyunca ve haftada 3 gün olmak üzere yoga egzersiz programı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of yoga exercises on body composition and quality of life in sedentary women. In line with this aim, the one-group pretest-posttest research design was used in the study. A total of 33 sedentary women who are between the ages of 20-47, live in Gaziantep, and started doing sports as of the beginning of pandemic restrictions voluntarily participated in our study. SF-36 Quality of Life questionnaire and body measurements were used as data collection tools. A program of yoga exercises was applied to participants three times a week for 10 weeks.