Sedanter kadınlarda uygulanan 8 haftalık farklı fıtness egzersizlerinin FMS skoru ve seçilmiş motorik özellikler üzerine etkisi
The effect of 8-WEEK different fitness exercises applied in sedentary women on FMS score and selected motoric features
  1. Tez No: 746573
  2. Yazar: ARZU ÇAMBEL OKUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı sedanter bir yaşam süren yetişkin kadınlara uygulanmış olan pilates ve yoga gibi farklı grup fitness egzersizlerinin kardiyovasküler dayanıklılık, esneklik, denge, patlayıcı kuvvet ve mobilite seviyesini değerlendiren fms skoruna etkisinin olup olmadığını, etkisi var ise de hangisinin daha fazla etkiye sahip olduğunun tespit edilmesidir. Çalışmaya yaş ortalamaları 35-46 arasında olan 13 pilates ve 12 yoga üyesi toplam 25 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Yoga ve pilates denek gruplarının her ikisine de egzersize başlamadan önce otur eriş, y balance, flamingo, dikey sıçrama, 3 dakika basamak ve fms testi uygulanmış olup 8 haftalık haftada 3 günlük egzersiz sonrası aynı ölçümler tekrar edilmiştir. Çalışmada elde dilen veriler elektronik ortama aktarılarak ortalama ve standart sapma olarak verilmiş olup, ön test-son test olarak analiz edilmiştir. Grup içi karşılaştırmalarda (ön test-son test) paired t testi kullanılmış, gruplar arası karşılaştırmada ise independent sample t testi kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre yoga ve pilates grubundaki katılımcıların kendi grupları içerisindeki ön test ve son test değerleri karşılaştırıldığında 3 dakika basamak, fms, flamingo, y balance, otur eriş ve dikey sıçrama test parametrelerinde anlamlı farklılık olduğu gözlenmiştir (p0,05). Sonuç olarak grupların kendi arasında yapılan ön test ve son testleri arasında anlamlı farklılık bulunmasada alınan ölçümlerin ortalamaları incelendiğinde; fms, kardiyovasküler dayanıklılık ve patlayıcı kuvvet parametrelerinde pilates katılımcılarının sonuçları daha fazla gelişim gösterirken, statik-dinamik denge ve esneklik parametreleinde yoga grubu katılımcılarının sonuçları daha yüksek gelişim göstermiştir. Bu durum pilates egzersiz modelinin daha akıcı bir hareket içeriğine yoganın ise daha statik ve durağan bir hareket içeriğine sahip olması ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether diverse group fitness exercises such as pilates and yoga applied to adult women who lead a sedentary life have an effect on the fms score, which evaluates cardiovascular endurance, flexibility, balance, explosive strength and mobility, and if there is, to find out which one has more effect. A total of 25 women, 13 pilates and 12 yoga members, with an average age of 35-45, participated in the study voluntarily. Sit and reach test, y balance test, flamingo balance test, vertical jump test, 3 minute- step test and fms test were applied to both subject yoga and pilates groups and the same measurements were repeated after 3 days of exercise per week for eight weeks. The data obtained in the study were transferred to the electronic environment and given as mean and standard deviation, and analyzed as a pre-test-post-test. Paired-t test was used for in-group comparisons (pre-test - post-test), and independent sample t-test was used for intergroup comparisons. According to the analysis, when the pre-test and post-test values of the participants in the yoga and pilates group were compared within their own groups, it was observed that there was a significant difference in the 3-minute step, fms, flamingo, y-balance, sit-reach and vertical jump test parameters (p0,05). As a result; although there is no significant difference between the pre-test and post-tests of the groups when the averages of the measurements taken are examined; while the results of pilates participants showed more improvement in fms, cardiovaskuler endurance and explosive strength parameters, the results of yoga group participants showed higher improvement in static-dynamic balance and flexibility parameters. This can be explained by the fact that the pilates exercise model has a more fluid movement content, while the yoga has a more static and stationary movement content.