İnfraklaviküler blok uygulamasında adjuvan olarak kullanılan deksametazon ve magnezyum sülfatın etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of dexamethasone and magnesium sulfate used as adjuvant in infraklavicular block
  1. Tez No: 778261
  2. Yazar: MÜNEVVER GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI YUSUF GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Deksametazon ve magnezyum sülfat periferik sinir bloklarında blok ve analjezi süresini uzatarak blok kalitesini arttırdığı bilinen iki adjuvandır. Çalışmamızda infraklaviküler brakiyal pleksus bloğunda yalnızca bupivakain kullanılan, bupivakaine adjuvan olarak 4 mg deksametazon kullanılan ve bupivakaine adjuvan olarak 150 mg magnezyum sülfat kullanılan hastaları; blok başlangıcı, blok süresi, analjezi süresi ve analjezik tüketimi açısından karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışma infraklaviküler brakiyal pleksus bloğu altında üst ekstremite cerrahisi geçiren 90 hasta üzerinde yapıldı. Çalışmaya dahil edilen 90 hasta 30'ar kişilik 3 gruba kapalı zarf yöntemi ile randomize edildi. 30 kişi Grup B'ye, 30 kişi Grup B+D'ye ve 30 kişi Grup B+M'ye dahil edildi. Çalışma çift kör olarak başlatıldı. Hastalar kullanılan lokal anesteziğe göre grup B (30 hasta, 20 cc %0.5 bupivakain + 5 cc %0.9 NaCl), grup B+D (30 hasta, 20 cc %0.5 bupivakain + 4 mg deksametazon + 4 cc %0.9 NaCl), grup B+M (30 hasta, 20 cc %0.5 bupivakain + 150 mg magnezyum sülfat + 4 cc %0.9 NaCl) olarak üçe ayrıldı. Hastaların duyusal ve motor blok başlama zamanı, peroperatif hemodinamik parametreleri, ek sedasyon ihtiyacı, postoperatif blok süresi, analjezi süresi, postoperatif opioid ve NSAID tüketimi, varsa bulantı – kusma gibi yan etkiler ve hematom, horner sendromu, sinir hasarı, pnömotoraks, frenik sinir paralizisi gibi komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Hastaların verileri incelendiğinde gruplar arasında demografik özellikler, hemodinamik parametreler, bulantı - kusma ve komplikasyon açısından fark saptanmadı. Deksametazon grubunda magnezyum grubuna göre postoperatif motor ve duyusal blok süresi ile analjezi süresinin daha uzun, 24. saat VAS skoru 9 ve postoperatif NSAID tüketiminin daha düşük olduğu bulundu. Deksametazon grubunda opioid tüketimi magnezyum grubuna göre daha düşük saptansa da istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç: İnfraklaviküler brakiyal pleksus bloklarında bupivakaine perinöral olarak eklenen 4 mg deksametazonun 150 mg magnezyum sülfata göre motor blok, duyusal blok ve analjezi süresini uzattığını, postoperatif analjezik tüketimini azalttığını ve 24. saat VAS skorlarını düşürdüğünü bulduk. Literatürdeki benzer çalışmalarda kullanılan adjuvan dozlarından daha düşük dozlar kullandığımız halde benzer sonuçlar elde ettik. Kullanmış olduğumuz dozlarda hasta gruplarımızda deksametazona veya magnezyum sülfata bağlı herhangi bir komplikasyon ve yan etki gözlenmeyip hemodinamik parametreler üzerine bir etkilerinin olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Dexamethasone and Magnesium sulfate are two adjuvants known to increase block quality by prolonging the duration of block and analgesia in peripheral nerve blocks. In our study, the patients who were used only bupivacaine in infraclavicular brachial plexus block, 4 mg dexamethasone was used as an adjuvant to bupivacaine, and 150 mg magnesium sulfate was used as an adjuvant to bupivacaine; We aimed to compare the onset of block, duration of block, duration of analgesia and consumption of analgesics. Materials and Methods: This study was performed on 90 patients who underwent upper extremity surgery under infraclavicular brachial plexus block. 90 patients included in the study were randomized into 3 groups of 30 people using the closed envelope method. 30 persons were included in Group B, 30 persons in Group B+D and 30 persons in Group B+M. The study was initiated as double-blind. According to the local anesthetic used, the patients were divided into three groups as group B (30 patients, 20 cc 0.5% bupivacaine + 5 cc 0.9% NaCl), group B+D (30 patients, 20 cc 0.5% bupivacaine + 4 mg dexamethasone + 4 cc 0.9% NaCl), group B+M (30 patients, 20 cc 0.5% bupivacaine + 150 mg magnesium sulfate + 4 cc 0.9% NaCl). Sensory and motor block onset time, peroperative hemodynamic parameters, additional sedation need, block duration, analgesia duration, postoperative opioid and NSAID consumption, side effects, and complications were recorded. Results: When the data of the patients were examined, no difference was found between the groups in terms of demographic characteristics, hemodynamic parameters, nausea-vomiting and complications. It was found that postoperative motor and sensory block time and analgesia duration were longer, 24th hour VAS score and postoperative NSAID consumption were lower in the dexamethasone group compared to the 11 magnesium group. Although opioid consumption was found to be lower in the dexamethasone group than in the magnesium group, it was not statistically significant. Conclusion: We found that 4 mg of dexamethasone added perineurally to bupivacaine in infraclavicular brachial plexus blocks prolonged the motor and sensory block time and analgesia duration, reduces postoperative analgesic consumption and reduces 24th hour VAS scores compared to 150 mg of magnesium sulfate. Although we used lower doses than the adjuvant doses used in similar studies in the literature, we obtained similar results We did not observe any complications or side effects related to dexamethasone or magnesium sulfate in our patient groups at the doses we used, and we found that they had no effect on hemodynamic parameters.