Adjuvan kemoterapi alan meme kanserli kadınlarda sanal gerçeklik gözlük uygulamasının anksiyete ve yorgunluğa etkisi: Ön test-son test randomize kontrollü çalışma
The effect of virtual reality glasses application on anxiety and fatigue in women with breast cancer receiving adjuvant chemotherapy: Pretest-posttest randomized controlled study
  1. Tez No: 778292
  2. Yazar: ARZU USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, İç Hastalıkları, Nursing, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, adjuvan kemoterapi alan meme kanserli kadınlarda sanal gerçeklik gözlük uygulamasının anksiyete ve yorgunluğa etkisini belirlemek amacıyla ön test son test, paralel grup randomize kontrollü tasarımda yapılmıştır. Araştırma, bir üniversite hastanesinin onkoloji polikliniğinin ayaktan tedavi ünitesinde yürütülmüştür. Örnekleme, blok randomizasyonla 33 müdahale, 33 kontrol grubuna olmak üzere toplam 66 hasta dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, Tanıtıcı Bilgiler Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Kanser Yorgunluk Skalası kullanılmıştır. Araştırmanın uygulamasında, müdaha-le ve kontrol gruplarına kemoterapi öncesi ölçekler uygulanmış, müdahale grubuna dört adjuvan kemoterapi kürü boyunca sanal gerçeklik gözlüğü ile 30 dakika sahil ve doğa içerikleri izletil-miştir. Kontrol grubuna da standart bakım verilmiş sonrasında her iki gruba da ölçekler uygu-lanmıştır. Veriler Ekim 2021-Kasım 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın etik izni (07.07.2021/Karar sayısı: 12-66) ve kayıt numarası (Clinical Trial No: NCT05168696) alınmış-tır. Verilerin analizinde tanımlayıcı veriler ortalama, standart sapma, yüzde kullanılmış ve grup-ların değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t testi, bağımlı örneklem t testi, varyans analizi, ki kare testinden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması müdahale grubunda 53,42±9,25 yıl, kont-rol grubunda 51,42±8,53 yıl bulunmuştur. Hastaların sosyodemografik özellikler bakımından benzer dağılıma sahip oldukları belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a pretest posttest, parallel group randomized controlled design in order to determine the effect of virtual reality glasses application on anxiety and fatigue in women with breast cancer receiving adjuvant chemotherapy. The research was carried out in the oncology outpatient clinic of an university hospital. A total of 66 patients were included in the sampling, 33 of whom were in the intervention group and 33 were in the control group, with block randomization. Introductory Information Form, State Anxiety Scale and Cancer Fatigue Scale were used as data collection tools. In the application of the study, scales were applied to the intervention and control groups before chemotherapy, and the intervention group was watched 30 minutes of beach and nature content with virtual reality glasses during four adjuvant chemotherapy cycles. Standard care was given to the control group, and then scales were applied to both groups. Data were collected between October 2021 and November 2022. Ethical permission of the study (07.07.2021/Decision number: 12-66) and registration number (Clinical Trial No: NCT05168696) were obtained. Descriptive data mean, standard deviation, percentage were used in the analysis of the data, and in the evaluation of the groups, independent sample t-test, dependent sample t-test, analysis of variance, and chi-square test were used. The mean age of the patients participating in the study was 53.42±9.25 years in the intervention group and 51.42±8.53 years in the control group. It was determined that the patients had a similar distribution in terms of sociodemographic characteristics (p>0.05).