Siyah dışsal renklenme görülen karma dişlenme dönemindeki çocukların biyokimyasal tükürük analizi ve çürük deneyimlerinin değerlendirilmesi
Biochemical saliva analysis and evaluation of caries experiences of children in mixed dentition with black external stain
  1. Tez No: 778303
  2. Yazar: AYŞE İPEK GÜN TOPCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmada siyah dışsal renklenme görülen karma dişlenme dönemindeki çocukların tükürüklerinin biyokimyasal incelenmesi ve tükürük parametreleri ile çürük deneyimleri arasındaki ilişkinin tespitinin yapılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza 7-12 yaşları arasında karma dişlenme dönemindeki, 120 çocuk dahil edilmiş, siyah dışsal renklenme görülen [R(+)] ve renklenme görülmeyen [R(-)] olarak iki eşit gruba ayrılmıştır. Çürük ile ilişkili kayıtlar için dft / DMFT ve ICDAS II indeksleri, siyah dışsal renklenme derecesinin saptanmasında Gasparetto indeksi kullanılmıştır. Çocuklardan toplanan uyarılmamış tükürük örneklerinde tükürük akış hızı, tükürük tamponlama kapasitesi ve pH değerleri ölçülmüştür. ICP-MS cihazı ile tükürükteki Cu, Fe, P, Ca, Mg, Zn, Mn iyonlarının analizi yapılmıştır. İstatistiksel analiz için Student-t, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Ki-kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the saliva of children in mixed dentition with black stain and to determine the relationship between salivary parameters and caries experiences. Method: 120 children between the ages of 7 and 12 in mixed dentition were included in our study, and they were divided into two equal groups as [R(+)] with black stain and [R(-)] without stain. The dft / DMFT and ICDAS II indices were used for caries-related records, and the Gasparetto index was used to determine severity of black stain. Saliva flow rate, saliva buffering capacity and pH values were measured in unstimulated saliva samples collected from children. Analysis of Cu, Fe, P, Ca, Mg, Zn, Mn ions in saliva was performed with the ICP-MS device. Student-t, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Chi-square tests were used for statistical analysis.