Aronia'nın diş mine yüzeyinde yarattığı renk değişikliğinin In-Vitro olarak değerlendirilmesi
In-Vitro evaluation of the color change caused by Aronia on tooth enamel surface
- Tez No: 941225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Aronia melanocarpa (Aronya), antioksidan, antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri sebebiyle daha çok tamamlayıcı tıp tedavilerinde kullanılan siyah renkli bir bitkidir. Bu çalışmanın hipotezi aronyanın tedavi edici ve koruyucu etkilerine rağmen diş yüzeylerinde boyanma yapacağı ve diş fırçalamanın bu renklenmenin azalması üzerinde etkin olacağıdır. Bu çalışmanın amacı aronya özütünün yapabileceği dışsal renklenmenin rutinde kullanılan diğer ağız içi gargaralar ile zamana bağlı karşılaştırılmasıdır. 60 adet premolardan 15 diş rastgele seçilerek Kontrol, Colgate, Aronya ve Klorheksidin (CHX) olmak üzere 4 farklı grup oluşturulmuştur. Örnekler, 14 günlük ağız gargarası kullanımını simüle etmek amacıyla günde iki kez 30 saniye boyunca gargaralarda bekletilmiş ve günde iki kez fırça simülatörü ile 2 dakika fırçalanmıştır. Renk ölçümleri T0 (deney öncesi), T1 (24 saat sonra), T2 (3. gün), T3 (7. gün) ve T4 (14. gün) zamanlarında yapılmıştır. Her yüzeyin rengi spektrofotometre kullanılarak değerlendirilmiştir ve CIE L*, a*, b* ve ΔE değerleri değerleri kaydedilmiştir. Aronya grubunun T0-T2 ΔE değerleri, Kontrol ve CHX gruplarından istatiksel olarak daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aronia melanocarpa (Aronia) is a black-coloured plant that has traditionally been employed in complementary medicine due to its antioxidant, anti-inflammatory, and antibacterial properties. This study hypothesizes that, despite its therapeutic effects, Aronia may cause staining on dental surfaces, and brushing could help reduce this discoloration. The aim is to compare the external staining potential of Aronia extract with other commonly used mouthwashes over time. Fifteen teeth were randomly selected from 60 premolars and divided into four groups: Control, Colgate, Aronia, and Chlorhexidine (CHX). Samples were immersed in their respective mouthwashes twice daily for 30 seconds and brushed with a simulator for 2 minutes to simulate 14 days of use. Color measurements were taken at T0 (baseline), T1 (24 hours), T2 (3rd day), T3 (7th day), and T4 (14th day) using a spectrophotometer, and CIE L*, a*, b*, and ΔE values were recorded. T0-T2 ΔE values in the Aronia group were statistically higher than those in the Control and CHX groups.