Presentation of culture in Turkish and global EFL textbooks used in Turkish public secondary schools
Türkiye'deki devlet liselerinde kullanılan yabancı basım ve yerli basım İngilizce kitaplarının kültür sunumu
  1. Tez No: 778321
  2. Yazar: SENANUR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET SARANDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, birinci olarak yabancı basım (Cambridge Think) ve yerli basım (MEB lise seviyesi) İngilizce kitaplarını kültürel içerikleri açısından karşılaştırmakta ve EIL/ELF pedagojisinin yansımalarını Jin & Cortazzi'nin (1999) kültürel ögelerle ilgili sınıflandırmasını ve Yuen'in (2011) kültürün dört unsuru modelini temel alarak incelemektedir. Bulgulara göre, inceleme altındaki sekiz kitabın hepsinin farklı kültürleri göz önünde bulundurduğu tespit edilmiştir. Cambridge Think serisinde en çok erek kültüre, ardından küçük bir farkla uluslararası kültüre yer verilmiştir. Kaynak kültür (bu çalışmada Türk kültürü) çok az kullanılmıştır. MEB kitaplarında en çok erek kültür, ardından sırasıyla kaynak kültür ve uluslararası kültür görülmüştür. Yuen'in dört unsurundan ürünler, tüm kitaplarda kültürel içeriğin büyük kısmını kapsamış, perspektiflere ise çok az rastlanmıştır. İkinci olarak, lise öğrencilerinin İngilizce kitaplarındaki kültürel içerik hakkındaki fikirleri ve tercihleri bir anketle ölçülmüştür. Anketin sonuca göre, öğrenciler yalnızca erek kültüre ait ögelerin değil; kaynak kültür ve uluslararası kültüre ait ögelerin de ders kitaplarına dahil olmasını istemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study initially compares a globally published series (Cambridge Think series) and a locally published series (MoNE series for secondary education) in terms of their cultural content and to explore the reflections of EIL/ELF pedagogy on textbooks regarding the presentation of culture using two frameworks, namely: Cortazzi & Jin's (1999) classification of culture and Yuen's (2011) four-P framework. It was found that all eight of the textbooks do take diverse cultures into account: in the Cambridge series, the target and international culture elements were close in number but the target culture appeared the most, followed by the international culture, and with a little to no reference to the source culture; in the MoNE series, the target culture was most frequently encountered, followed by the source and international culture respectively. The aspect of products dominated the cultural content in all textbooks and the aspect of perspectives was the least. This study also investigates students' attitudes, opinions, and preferences about the cultural content. To this end, a questionnaire was administered to Turkish high school students, which showed an interest among students in the integration of the local and international cultures instead of restricting the cultural content to the target culture only.