Yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizce ders kitaplarındaki folklorik unsurların karşılaştırılması
A comparison of folkloric elements in Turkish and English textbooks
- Tez No: 952009
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Education and Training, Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan Türkçe ve Türk Kültürü ders kitapları ile İngilizce öğretiminde yaygın olarak kullanılan English File serisini, içeriklerindeki folklorik unsurlar açısından karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Literatürde, dil öğretimi materyallerinde folklorun sistematik biçimde ele alınmadığı ve kültürel aktarımın sınırlı kaldığı görülmektedir. Bu bağlamda, çalışma, folklorun dil öğretiminde nasıl yer aldığına dair kapsamlı bir analiz sunmayı ve kültürel ögelerin pedagojik değerine dikkat çekmeyi hedeflemektedir. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmakta; MEB tarafından yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına yönelik olarak hazırlanan Türkçe ve Türk Kültürü kitapları (1–8. seviyeler) ile English File (Beginner, Elementary, Intermediate, Upper-Intermediate) kitapları incelenmektedir. Kitaplar, CEFR seviyelerine göre eşleştirilmekte ve içerikler folklorik ögeler açısından Sedat Veyis Örnek'in folklor tasnifi doğrultusunda kategorize edilerek değerlendirilmektedir. Elde edilen bulgular, Türkçe öğretim kitaplarında“Halk Edebiyatı”,“Beslenme ve Mutfak”,“İnanç ve Gelenekler”gibi başlıklarda folklorun daha yoğun bir biçimde yer almakta olduğunu; ancak içeriklerin seviyelere göre tutarlı bir pedagojik yapı içerisinde sunulmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, bazı folklor kategorilerine (örneğin Yerleşim, Halk Bilgisi, Aydınlanma, Sanat ve Zanaat) yeterince yer verilmemektedir. English File serisinde ise folklorik ögelere daha sınırlı bir şekilde yer verilmekte; modern ve küresel temalar ön plana çıkarılmaktadır. Her iki materyalin de kültürel temsilde denge, yaş düzeyine uygunluk ve çağdaşlık açısından yeniden değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmaktadır. Sonuç olarak, folklorun çağdaş yaşamla ilişkilendirilerek sunulması, öğrencilerin öğrenme sürecine aktif katılımını artırmakta ve kültürel yeterlilik kazandırmaktadır. Bu doğrultuda, folklorik unsurların öğretim materyallerine sistematik biçimde entegre edilmesi, geleneksel içeriklerin çağdaş bağlamlarla uyumlandırılması, çağdaş folklor örneklerine yer verilmesi ve disiplinlerarası iş birliği ile materyal geliştirme süreçlerinin yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the Turkish and Turkish Culture textbooks prepared by the Ministry of National Education (MoNE) and the widely used English File series in English language instruction in terms of the folkloric elements they contain. In the relevant literature, it is observed that folklore is not addressed systematically in language teaching materials and that cultural transmission remains limited. Within this framework, the study seeks to present a comprehensive analysis of the integration of folklore into language education and to draw attention to the pedagogical value of cultural components. The research is conducted using the document analysis method, one of the qualitative research designs. The data corpus consists of the Turkish and Turkish Culture textbooks (Levels 1–8), prepared for Turkish children living abroad by MoNE, and the English File series (Beginner, Elementary, Intermediate, Upper-Intermediate). The books are aligned with the CEFR levels, and the content is categorized and evaluated based on the classification of folklore proposed by Sedat Veyis Örnek. The findings indicate that the Turkish textbooks include a higher density of folkloric content under categories such as“Folk Literature,”“Nutrition and Cuisine,”and“Beliefs and Traditions.”However, it is also observed that the content is not presented within a consistent pedagogical structure across the levels. In addition, certain folklore categories (e.g., Settlement, Folk Knowledge, Enlightenment, Art and Craft) are not sufficiently represented. In contrast, the English File series incorporates folkloric elements to a more limited extent, prioritizing modern and global themes. The results suggest that both sets of instructional materials should be re-evaluated in terms of cultural representation, age appropriateness, and alignment with contemporary contexts. In conclusion, the presentation of folklore in connection with contemporary life appears to enhance students' engagement in the learning process and supports the development of cultural competence. In this regard, it is recommended that folkloric elements be systematically integrated into instructional materials, traditional content be adapted to contemporary contexts, modern examples of folklore be included, and material development processes be conducted through interdisciplinary collaboration.