Pandemi sürecinde dâhili kliniklerde çalışan hemşirelerde kendi kendine akupresur uygulamasının uyku kalitesi ve yorgunluğa etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of self-acupressure application on sleep quality and fatigue in nurses who working in medical clinics during the pandemic process: A randomized controlled study
- Tez No: 778322
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma pandemi sürecinde dâhili kliniklerde çalışan hemşirelerde kendi kendine akupresur uygulamasının uyku kalitesi ve yorgunluğa etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Prospektif, iki kollu (1:1), deneysel desendeki araştırma akupresur grubu (n=32) ve sham akupresur grubu (n=32) olmak üzere Mart-Haziran 2021 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin dâhili kliniklerinde çalışan 64 hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırmada her iki grup haftada üç kez dört hafta süre (12 seans) ile kendilerine öğretilen bası noktalarını dikkate alarak kendi kendine akupresur uygulaması yaptı. Her iki gruba akupresur uygulaması öncesi ve uygulamadan dört hafta sonra Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği uygulandı. Araştırma verileri Shapiro-Wilk, ki-kare ve bağımlı-bağımsız örneklemlerde t testi kullanılarak değerlendirildi. Araştırmamızda akupresur grubunun uygulama sonrası Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ile Yorgunluk Şiddet Ölçeği toplam puan ortalamaları sham akupresur grubuna göre anlamlı derece düşük bulundu (p0,05). Araştırmamızda akupresurun hemşirelerde uyku kalitesinin artırılması ve yorgunluğun yönetiminde uygulanabilecek invaziv olmayan, basit, güvenli ve etkili bir tamamlayıcı ve bütünleşik bir yöntem olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of self-acupressure application on sleep quality and fatigue in nurses who working in medical clinics during the pandemic process. The prospective, two-armed (1:1), experimental design study was conducted with 64 nurses working in the medical clinics of a university hospital between March and June 2021, including the acupressure group (n=32) and the sham acupressure group (n=32). In the study, both groups applied self-acupressure thrice a week for four weeks (12 sessions), taking into account the pressure points taught to them. Pittsburg Sleep Quality Index and Fatigue Severity Scale were applied to both groups before and four weeks after acupressure. Research data were evaluated using Shapiro-Wilk, chi-square and dependent-independent samples t test. In our study, the Pittsburg Sleep Quality Index and Fatigue Severity Scale total scores averages were found to be significantly lower in the acupressure group compared to the sham acupressure group (p0.05). In our study, it was determined that acupressure is a non-invasive, simple, safe and effective complementary and integrated method that can be applied to improve sleep quality and manage fatigue in nurses.