An ontological discourse on storytelling
Hikaye anlatımı üzerine ontolojik bir söylem
- Tez No: 778359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURBAY IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezin amacı, hikayelerin doğasını doğru bir şekilde incelemek için yeni bir yol önermektir. Bu yolda cevaplamak istediğim üç ana soru var: (1) Hikayeler nasıl tekrarlanabiliyor? (2) Hikayeleri nasıl karakterize edebiliriz? (3) Yaratıcılıklarını nasıl açıklayabiliriz? Çözüm olarak, hikayeleri bireysel bir varlık olarak kabul etmek yerine dinamik bir düzenleme olan 'hikaye anlatımı' adı altında incelemeyi öneriyorum. Bu düzenlemeye göre, hikaye anlatımı üç farklı bileşenden oluşuyor: hikaye (story), anlatı (narrative) ve anlatım (telling). Bu öğelerin her birini ayrı ayrı incelerken aralarında bir tür/belirteç ilişkisi olduğunu kabul ediyorum. Ancak geleneksel iki düzeyli kuram yerine Nemesio Garcia-Carril Puy'un İç İçe Türler Hipotezine —Hypothesis of Nested Types— (2019) atıfta bulunuyorum. Bu tür bir tür/belirteç ilişkisi içinde yaratıcılığın hala mümkün olduğunu desteklerken, kapsamlı bir çalışma yapabilmek için, hikayelerin doğasına dair iki farklı yaklaşımı araştırıyorum: evrensel türler ve soyut eserler olarak.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to propose a new way to accurately study the nature of stories. There are three main questions I set out to answer: (1) How can stories be repeatable? (2) How can we characterise stories? (3) How can we account for their creativity? As a solution, I propose approaching it through a dynamic arrangement -instead of focusing solely on stories- which I've termed 'storytelling'. According to this proposed arrangement, I first discern the different components of storytelling which are: story, narrative and telling. While investigating each of these elements separately, I accept a type/token relationship between them. However, instead of the traditional two-level theories, I refer to Nemesio Garcia-Carril Puy's Hypothesis of Nested Types (2019). In order to have a comprehensive study, I investigate two different approaches to the nature of stories: as universal types and as abstract artefacts. All the while supporting that creativity is still possible within such type/token relationship.