Experience in Autism Spectrum Disorder as evidence for the relationship between simulation theory and empathy
Otizm Spektrum Bozukluğu deneyimi simülasyon teorisi ile empati arasındaki ilişkiye dair kanıt sunuyor
- Tez No: 778388
- Danışmanlar: DOÇ. LUCAS THORPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Zihin Teorisi etrafındaki çoğu tartışma, otizm spektrum bozukluğunu ön plana koymaktadır. Bunun nedeni otizm spektrum bozukluğunun belirtilerinin sosyal bilişim ve etkileşim üzerindeki etkileridir. Daha spesifik olarak, birçok zihin teoristinin araştırmaları simülasyon teorisi üzerinedir. Bu tezde, bu konudaki calışmaları ortaya koyarak ve otizm spektrum bozukluğuna dair sosyal ve bilişsel eksiklikleri tartışarak, simülasyon teorisi ve empati arasında bir bağ kurmaya calışıyorum ve bu ikisi arasında bir korelasyon olduğunu iddia ediyorum. Zihin Teorisi ve otizm spektrum bozukluğu üzerine literatürü sunduktan sonra, empatinin doğasının açıklanmasına ve otizm spektrum bozukluğu olan insanlarin, kontrol gruplarına kıyasla, empati göstermede nasıl zorluklarla karşılaştığı konusuna geçecegim. Otizm spektrum bozukluğunun kişilerin bilişsel ve sosyal yetileri üzerindeki etkilerinin, simülasyon kapasitesine sahip olmamanın empati yoksunluğu ile doğrudan ilişkili olduğuna dair kanıtlar sunuyor olabileceğini iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
Much of the discussion around theory of mind (ToM) puts autism spectrum disorder (ASD) in the spotlight because of its many symptoms affecting social cognition and interaction. More specifically, simulation theory in those with ASD is a focus of many mind theorists. By presenting studies and a discussion of social and cognitive deficiencies pertaining to ASD, I attempt to draw a link between simulation theory and empathy where I claim that simulation theory is the cognitive process that shows its effects through what we call empathy. After presenting a literature review on ToM and ASD, I will move on to an explanation of the nature of empathy and how people with ASD have difficulties showing empathy in comparison to control groups, taking this as evidence for my claim for the relationship between simulation theory and empathy.