Üçlü hat modeli ve kavramsal çerçevesi
  1. Tez No: 778390
  2. Yazar: HİCRAN ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İş dünyası, insanlardan neredeyse tamamen bağımsız olarak kendi kendilerini koordine ederek en uygun şekilde üretim yapabilen hemen hemen birçok şeyin bilgisayarlarla yönetildiği bunun yanında hem operasyonel hem finansal hem de siber risklerle karşı karşıya kalabileceği bir dönem olan 4.sanayi devrimi sürecine girmiştir. Bununla birlikte iş dünyasında da büyük değişiklikler meydana gelmiş artık eski anlayışlar ve modeller yetersiz kalmaya başlamıştır. Yeni modeller geliştirilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, iç kontrol, kurumsal risk ve iç denetim kavramları, özellikleri, unsurları, amaç ve hedeflerine, değinilmiştir. Diğer bölümlerde üçlü savunma hattı modelinin ortaya çıkışı ile yapısına; Üçlü Hat Modeli ile Üçlü Savunma Hattı arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Ayrıca, Üçlü Savunma Hattı Modeli ile Üçlü Hat Modeli arasındaki farklılıklar incelenerek, yeni model çerçevesinde iç denetim biriminin gelecekteki durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The business world have entered the fourth industrial revolution period, where new technologies in coordination can self-produce new solution without any involvement and interaction of people, that emerges operational, financial and cyber risks. While, we have seen great changes in business world, we can say that old models and understandings are insufficient to meet today's needs. There is a need for new models to address changing world. In this study, internal control, corporate risk and internal audit concepts, their characteristics, elements, goals and objectives are briefly mentioned. Following that, in next section, Triple Line of Defense Model emerge and development was explained and the differences between the Triple Line Model and the Triple Line of Defense was discussed. In addition, the differences between the Triple Line of Defense Model and the Triple Line Model is evaluated and the future status of the internal audit unit was discussed in this context.