Innovative marketing and its impact in achieving sustainable competitive advantage through the quality of educational service-an analytical study from the point of view of a sample of teachers in Iraqi private universities
Yenilikçi pazarlama ve eğitim hizmetinin kalitesi yoluyla sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmedeki etkisi-Irak özel üniversitelerindeki öğretmen örneklerinin analitik çalışması
- Tez No: 778391
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Eğitimin küresel bir ürün haline gelmesi ve eğitim kurumlarının daha fazla öğrenci kazanmak için rekabet etmesi ve eğitim hizmetlerini ihracat etmesi, hizmet, ekonomik ve sosyal açılardan özelde eğitim sektörü ve eğitim kurumları ve genel olarak ülke üzerinde olumlu yönde bir etkiye sahip olacak olmasından dolayı, eğitim alanında pazarlama, özellikle özel eğitimde, dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biri haline gelmiştir. 2003 yılında Irak savaşının sona ermesinden sonra özel Irak üniversiteleri arasındaki rekabet, bu üniversitelerin istikrarlı bir şekilde artması ve öğrenci yetiştirme ve hizmet verme açısından sayı ve rekabet açısından devlet üniversitelerine mukayese edilebilir hale gelmesiyle yoğunlaşmıştır. Bu, sağladıkları eğitim hizmetinin kalitesini artırmak, bilimsel ciddiyete doğru çabalamak ve üniversite yaşam kalitesini yükseltmek gibi birçok yöntemle öğrencileri, öğretim elemanlarını ve istihdamı cezbeden bir rekabet avantajı elde etmek için bu üniversitelerin çeşitli pazarlama yöntemleri tasarlamak için çabalamaya yöneltmiştir. Bu çalışma, yenilikçi pazarlama yöntemlerini ve bunların, çalkantılı rekabet ortamı ışığında işgücü piyasasında gerekli olan sürdürülebilir mükemmelliğe ulaşma üzerindeki etkilerini keşfetmeyi amaçlamıştır. Ayrıca, çalışma incelenen üniversitelerde yenilikçi pazarlama ve sürdürülebilir rekabet avantajı arasında bir aracı olarak eğitim hizmet kalitesinin rolünü de incelemiştir. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için, betimsel-analitik yöntem kullanılmış ve çalışma verilerini toplamak için anket bir araç olarak benimsenmiştir. Özel üniversitelerin işletme ve iktisat bölümlerindeki öğretim elemanları (275) araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın bağımsız ve bağımlı değişkenleri arasındaki etki ve korelasyon ilişkileri hakkında onların algılarını (iç müşteri) ortaya çıkarmak istenmiştir. Analiz için SPSS istatistiksel programına güvenilmiş ve varyans analizi, basit ve çoklu doğrusal regresyon vb. gibi birçok istatistiksel test yapılmıştır. Bu çalışma, pozitivist felsefe ve tümdengelim yaklaşımına odaklandığından nicel yöntemleri izlemiştir. Çalışmanın sonuçları, yenilikçi pazarlamanın dört boyutuyla (sürdürülebilir yaratıcılık, hesaplanmış risk, pazarlama hayal gücü ve organizasyonel yenilik) eğitim hizmetinin kalitesi üzerinde önemli bir etkisinin yanı sıra sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmede önemli bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmıştır özellikle sürdürülebilir yaratıcılığa ve hesaplanmış riske odaklanan yenilikçi pazarlama. Sonuçlar, ayrıca, eğitim hizmeti kalitesinin, araştırma yapılan üniversiteler için yenilikçi pazarlama ile sürdürülebilir rekabet avantajı elde etme üzerindeki etkisi arasında tesirli bir aracı olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, küresel pazarın eğitim hizmetleri açısından aradığı ekonomik ve sosyal kalkınmaya katılmak amacıyla müşterileri ve paydaşları çekmek adına, çalışma kapsamındaki üniversitelere, işgücü piyasasında hızlanan zorlukların üstesinden gelmek için sağlanan eğitim hizmetlerini geliştirerek işgücü piyasasında sürdürülebilir mükemmelliğe ulaşmak maksadıyla bir önlem olarak pazarlama yenilikleri yöntemlerini anlamada bu çalışmanın sonuçları çalışmada bahsi geçen üniversitelere yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Marketing in the field of education has become one of the most important areas that deserve attention, especially in private education, as education has become a global product and educational institutions are competing to gain more students and export educational services, which will have a positive impact on the education sector and educational institutions in particular and on the country in general in terms of service, economic and social aspects. Competition between private Iraqi universities intensified after the end of the war in Iraq in 2003, as these universities increased steadily and became comparable to government universities in terms of number and competition in terms of preparing students and providing service. This is what prompted those universities to seek to devise several marketing methods in order to obtain a competitive advantage that attracts students, teaching staff and employment, through many methods, including improving the quality of the educational service they provide, and striving towards scientific sobriety, as well as improving the quality of university life. This study seeks to explore innovative methods of marketing and its impact on achieving sustainable excellence required in the labor market in light of the turbulent competitive environment. The study also examined the role of educational service quality as a mediator between innovative marketing and sustainable competitive advantage in the universities under study. To achieve the objectives of this study, the descriptive analytical method was used, and the questionnaire was adopted as a tool for collecting study data, the study sample amounted to (275) members of the teaching staff in the departments of administration and economics in private universities was taken to find out their perceptions (as internal clients) about the relationships of influence and correlation between the independent and dependent variables of the study and analyzed, the statistical program (SPSS) was relied on and many statistical tests such as analysis of variance, simple linear regression, etc. This study follows quantitative methods, as it focuses on the positivist philosophy and the deductive approach. The results of the study concluded that innovative marketing with its four dimensions (sustainable creativity, calculated risk, marketing imagination, and organizational innovation) has a significant impact on the QES, and its significant impact on achieving sustainable competitive advantage, especially innovative marketing that focuses on two dimensions (calculated risk and innovation). organizational). The results also showed that the quality of educational service is an effective mediator between innovative marketing and its impact on achieving a sustainable competitive advantage for the universities surveyed. Therefore, the results of this study might help the universities covered by the study in understanding the methods of marketing innovations as a measure to reach sustainable excellence in the labor market by improving the quality of the educational service provided to meet the accelerating challenges in the labor market and to attract clients and stakeholders, in order to participate in the economic and social development sought by the global market in terms of educational services.