Üniversite gençlerinin suça ilişkin algıları
University student's perceptions of crime
- Tez No: 778456
 - Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖKMEŞE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hitit Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmanın temel amacı üniversite öğrencilerinin suça ilişkin algılarına ulaşmak, konuyu sosyolojik kuramlar ve kavramlar çerçevesinde analiz etmektir. Aynı zamanda çeşitli kavramlar dahilinde toplumun suça dair algıları ile üniversite gençliğinin suça ilişkin algıları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmamızın ilk aşaması literatür taramasının yapıldığı ve teorik bilgilerin yer aldığı kavramsal çerçeveden oluşmaktadır. Kavramsal çerçeve içerisinde adli bilimler ve adli sosyolojiye dair bilgiler, suç olgusu, suç türleri ve teorileri, kriminoloji, kurumların ve kavramların suçlu davranışını açıklamaya yönelik genel değerlendirilmesi yer almaktadır. Bu değerlendirmeler adli sosyolojik bakış açısı ile ele alınmıştır. Teorik kısımdan sonra araştırmanın metodolojisi açıklanmıştır. Uygulamalı bölümde ise veri toplama aracı olarak yüz yüze anket yöntemi kullanılmış, elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Gençlerin suça ilişkin algılarına ulaşmak için hazırlanan anket soruları 20 sorudan oluşmuş ve basılı olarak sunulmuştur. Nicel araştırma modeli ile yapılan çalışmada evrenimiz Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler olup örneklem grubu olarak 280 kişi belirlenmiştir ve araştırma için yeterli sayıya ulaşılmıştır. Suçun oluşumunda şehrin ve mekânların etkisinin olduğu görüşü katılımcıların geneli tarafından belirtilmiştir. Suç oranlarının eğitim düzeyi arttıkça azalacağını ifade etmişlerdir. Çeşitli faktörler açısından değerlendirtildiğinde öğrencilerin çoğunluğu, ekonomik şartların, işsizliğin ve kimsesizliğin bireyleri suça sürüklemede etkili olduğu belirtmişlerdir. Katılımcılar büyük oranda, alkol ve madde bağımlılığın bireyleri suça sürüklediği görüşündedirler. Bireylerin suça sürüklenmesinde aile, akran ve okul gibi faktörlerin etkili olduğu görüşü de katılımcılar arasında yüksek orandadır. Ayrıca karşılaştırılan kriterlerin genelinde suçla ilgili olan dizi ve filmlerin, izlenilen ve okunan haberlerin günümüzde artan suç davranışlarına etkisinin olduğu görüşü çoğunluktadır. Katılımcılar suç oranlarının azalması için uygulanan cezai yaptırımların caydırıcı olmadığını düşünmektedirler. Sonuç olarak toplum genelinin suç algısına yönelik teorik çalışmadan elde edilen veriler ile üniversite öğrencilerinden alınan görüşler benzer özellikler barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to reach university students' perceptions of crime and to analyze the subject within the framework of sociological theories and concepts. At the same time, it is to evaluate the relationship between society's perceptions of crime and university youth's perceptions of crime within various concepts. The first stage of our study consists of the conceptual framework in which the literature review is made, and the theoretical information is included. Within the conceptual framework, there is information about forensic sciences and forensic sociology, crime phenomenon, crime types and theories, criminology, general evaluation of institutions and concepts to explain criminal behavior. These evaluations were handled with a forensic sociological perspective. After the theoretical part, the methodology of the research is explained. In the applied part, the face-to-face survey method was used as a data collection tool, and the obtained data were analyzed and interpreted in the SPSS program. The questions of the questionnaire prepared to reach the perceptions of young people about crime consisted of 20 questions and were presented in print. The universe of the research consists of the students of Hitit University Faculty of Health Sciences. In the study conducted with the quantitative research model, our population was students studying at the Faculty of Health Sciences of Hitit University, and 280 people were determined as the sample group and enough was reached for the research. The opinion that the city and the places influence the formation of the crime was stated by the general participants. They stated that crime rates will decrease as the level of education increases. When evaluated in terms of various factors, most of the students stated that economic conditions, unemployment, and desolation were effective in dragging individuals into crime. Participants also agreed that alcohol and drug addiction drag individuals to crime. The opinion that factors such as family, peers and school are effective in the delinquency of individuals is also high among the participants. In addition, most of the compared criteria are of the opinion that the TV series and movies related to crime, the news watched and read have an impact on the increasing criminal behavior today. Participants think that the penal sanctions applied to reduce crime rates are not a deterrent. As a result, the data obtained from the theoretical study on the crime perception of the society in general and the opinions taken from university students have similar characteristics.