Energy transition to hydrogen energy
Hidrojen enerjisine enerji geçişi
- Tez No: 778478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IREM FİRTİNA ERTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Enerji geçişi, bir ülkenin fosil yakıtlardan elektrik üretmeyi, çevreye zarar vermeyen ve düşük karbonlu bir geleceğe yol açan sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmekle değiştirdiği zamandır. Bu tezde, Dubai emirliğindeki güneş potansiyelinin bir kısmı, yüz binadan oluşan küçük bir yerleşim bölgesinde tüketilecek enerjiyi üretmek ve elektrolizörler tarafından fazla enerjiden hidrojen üretmek için kullanılmaktadır. Sistem, Dubai'deki güneş potansiyeli miktarını göstermek için CBS yazılımı kullanılarak ve simülasyonlar için HOMER yazılımı kullanılarak Dubai'nin banliyölerinde bulunacak şekilde tasarlanmıştır. Elektrolizörler, elektriğe dönüştürülebilen, yakıt olarak kullanılabilen veya basitçe depolanabilen yeşil hidrojen üretmek için kullanılır. Yeşil hidrojen, net sıfır karbon emisyonlu, güvenli ve uygun fiyatlı enerji geleceği ile bir geleceğe ulaşmanın etkili bir yoludur. Farklı boyutlara sahip üç sistem birbiriyle karşılaştırılmış ve bir bileşen boyutu değiştiğinde, sistemin geri kalanının uyum sağlaması ve değişmesi gerektiği sonucuna varılmıştır, bu nedenle, yakıt hücresini tüm vakalarla aynı boyutta tutarken, sonuçların PV kapasitesi azaldığında, invertör kapasitesinin azaldığını, elektrolizör kapasitesinin arttığını ve hidrojen depolama tankı kapasite artışı. Ve sonuçlar, en iyi sistemin 3.835 GWh / yıl elektrik ve 0.2743 $ / kWh Seviyelendirilmiş elektrik maliyeti (LCOE) ürettiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The energy transition is when a country replaces generating electricity from fossil fuels with generating it from sustainable and renewable energy sources, which cause no harm to the environment and lead to a low-carbon future. In this thesis, a part of the solar potential in the emirate of Dubai is utilized to produce energy to be consumed in a small residential area, which consists of a hundred buildings, and produce hydrogen from the excess energy, by electrolyzers. The system was designed to be located in the suburbs of Dubai, using GIS software to show the amount of solar potential in Dubai, and using HOMER software for the simulations. Electrolyzers are used to generate green hydrogen that can be either converted to electricity, utilized as fuel, or simply stored. Green hydrogen is an efficient way to reach a future with net-zero carbon emissions, secure, and affordable energy future. Three systems with different sizing were compared to each other, and it was concluded that when one component size change the rest of the system should adapt and change, therefore, while keeping the fuel cell the same size with all cases, the results showed that when the PV capacity decrease, the inverter capacity decrease, the electrolyzer capacity increase, and the hydrogen storage tank capacity increase. And the results showed that the best system generates 3.835 GWh/ year of electricity and 0.2743$/kWh Levelized cost of electricity (LCOE).