Clean hydrogen's role in energy transition of the USA, Germany and Türkiye
Temiz hidrojenin ABD, Almanya ve Türkiye'nin enerji dönüşümündeki rolü
- Tez No: 977173
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER, PROF. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, hidrojenin enerji dönüşümünde uygulanabilir bir çözüm haline gelmesini mümkün kılan temel belirleyicileri, ABD, Almanya ve Türkiye örnekleri üzerinden karşılaştırmalı bir analizle incelemektedir. Mevcut literatür ağırlıklı olarak teknolojik yenilikler, finansal yatırımlar ve ulusal politika çerçevelerini ön plana çıkarsa da bu çalışma bu unsurların uluslararası ilişkiler ve diplomatik çözümler olmadan yetersiz kaldığını savunmaktadır. Neoliberal kurumsalcı teoriye dayanan araştırma, devletler arası çatışmaların çözülmesinin ve iş birliğine dayalı uluslararası mekanizmalarının kurulmasının; hidrojen ticareti, teknoloji transferi ve sınır ötesi altyapı entegrasyonu için hayati önemde olduğunu ortaya koymaktadır. Ulusal hidrojen stratejileri, değer zinciri yatırımları ve diplomatik girişimlerin analizine dayanan bu tez, temiz hidrojenin ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir enerji çözümüne dönüşebilmesinin ancak uluslararası iş birlikleri yoluyla mümkün olabileceği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the key determinants that enable hydrogen to become a viable solution in the energy transition, with a comparative analysis of the USA, Germany, and Türkiye. While the existing literature predominantly highlights technological innovation, financial investment and national policy frameworks, this study argues that such efforts are insufficient without international relations and diplomatic solutions. Grounded in neoliberal institutionalist theory, the research shows that resolving interstate conflicts and establishing cooperative international mechanisms are essential for enabling hydrogen trade, technology transfer and cross-border infrastructure deployment. Through an analysis of national hydrogen strategies, value chain investments and diplomatic engagements, this thesis concludes that clean hydrogen can only become a scalable and sustainable energy solution through the international cooperations.