Yapay zeka ve robot hemşireler hakkında hekim, hemşire ve hasta görüşleri
Opinions of physicians, nurses and patients about artificial intelligence and robotic nurses
- Tez No: 778490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Yapay zeka ve robot hemşireler ile çalışma konusunda hekim, hemşire ve hasta görüşlerini değerlendirmek, robotların sağlık alanında kullanımına ilişkin görüşleri belirlemektir. Yöntem: Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine bireysel görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini üniversite, sağlık bakanlığı ve özel hastanelerde çalışan araştırmaya katılmaya gönüllü 13 hekim, 17 hemşire ve 15 hasta oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Sağlık Çalışanları için Yarı Yapılandırılmış Bireysel Derinlemesine Görüşme Formu”ve“Hastalar için Yarı Yapılandırılmış Bireysel Derinlemesine Görüşme Formu”kullanılmıştır. Veri toplama aşamasından önce etik kurul onayı ve araştırmaya katılan katılımcılardan bilgilendirilmiş onamı alınmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, içerik analizi ve MAXQDA Pro 2021 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmanın nitel aşamasından elde edilen bulgular;“Yapay zeka teknolojilerinin sağlık hizmetlerine etkisi”,“Yapay zeka ve robotların kullanımı”,“İnsansı robotlardan bakım almak”ve“İnsansı robotlar ile çalışmak”başlıkları altında dört ana tema, bu ana temalara bağlı 12 alt tema ve kodlar şeklinde incelenmiştir. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda yapay zeka ve robot hemşireler hakkında hekim, hemşire ve hasta görüşleri incelenmiş, yapay zeka teknolojileri ve robot hemşireler hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir. Katılımcılar, yapay zeka teknolojileri ve robot hemşirelerin sağlık sisteminde olumlu ve olumsuz yönde katkılar sağlayacağını ve uygulama sürecine dahil olacağını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the opinions of physicians, nurses and patients about working with artificial intelligence and robot nurses and to determine the opinions about the use of robots in the field of health. Method: The study was conducted with in-depth individual interview technique, one of the qualitative research methods. The sample of the research consisted of 13 physicians, 17 nurses and 15 patients who volunteered to participate in the research working at the university, the ministry of health and private hospitals.“Semi-Structured Individual In-Depth Interview Form for Healthcare Professionals”and“Semi-Structured Individual In-Depth Interview Form for Patients”were used as data collection tools. Before the data collection stage, the approval of the ethics committee and informed consent of the participants participating in the study were obtained. The data obtained in the research were analyzed using content analysis and MAXQDA Pro 2021 program. Findings: findings from the qualitative phase of the study;“impact of artificial intelligence technologies in health services”,“the use of robots and artificial intelligence”,“take care of humanoid robots”and“humanoid robots”working with under the headings of the four main theme, the main theme is connected to the 12 sub-themes and codes in the form of A has been investigated. Conclusion: As a result of this study, the opinions of physicians, nurses and patients about artificial intelligence and robot nurses were examined, and their opinions about artificial intelligence technologies and robot nurses were evaluated. Participants predict that artificial intelligence technologies and robot nurses will make positive and negative contributions to the health system and will be involved in the implementation process.