Hastaların gözünden yapay zeka ve robot hemşireler
Patients' perspectives on artifical intelligence and robot nurses
- Tez No: 962913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahili servislerinde yatmakta olan hastaların yapay zeka ve robotik hemşirelik uygulamalarına yönelik tutumlarını ele almak amacıyla gerçekleştirilen tanımlayıcı-kesitsel bir araştırmadır. Çalışma, Aralık 2023- Aralık 2024 tarihleri arasında dahili servislerde yatan toplamda 226 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama formunda demografik özelliklerini belirlemek amacıyla 4 sorulu“Tanıtıcı Bilgi Formu”, yapay zeka ve robotik hemşirelik uygulamalarına yönelik tutumlarını ele almak için 35 sorulu 'Robot Hemşirelere İlişkin Sorular'' yer almıştır. Araştırmanın verilerini değerlendirmede IBM SPSS Statistic 25.0 Programı kullanılmıştır. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma, ki-kare) kullanılmıştır. Cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediği Ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Gruplar arası farklılığın nereden kaynaklandığının tespit edilmesi amacıyla Fisher exact testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and cross-sectional research conducted to examine the attitudes of patients hospitalized in internal medicine units at İzmir Bakırçay University Çiğli Training and Research Hospital toward artificial intelligence (AI) and robotic nursing practices. The study was carried out between December 2023 and December 2024 with a total of 226 patients. Data were collected using a“Demographic Information Form”consisting of four questions to determine demographic characteristics, and a“Robot Nurses Questionnaire”consisting of 35 items to assess attitudes toward AI and robotic nursing practices. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 25.0. Descriptive statistical methods (frequency, percentage, minimum-maximum values, mean, standard deviation) and the chi-square test were used to evaluate the data. The Fisher's exact test was utilized to identify the source of differences between groups. A p-value of