Heidegger, Gadamer ve Rıcoeur hermeneutiğinde metafor
Metaphor in the hermeneutics of Heidegger, Gadamer and Ricoeur
- Tez No: 778505
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmanın amacı anlama, yorumlama ve açıklama çalışmalarıyla gelişimini ve değişimini sürdüren hermeneutik ile dilde bir anlam aktarımı olarak tanımlanan ve kelimelerin temel anlamlarının dışında marjinal anlamlar içermesi şeklinde ifade edilen metaforlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Anlamları ilk bakışta anlaşılmayan metaforların bu ayrıcalıklı konumlarının onları hermeneutiğin konusu haline getirdiği kabul edilmektedir. Bu çalışmada metaforların ayrıcalıklı konumları çağdaş hermeneutiğin temsilcileri olan Heidegger'in varoluşçu, Gadamer'in diyalektik ve Ricoeur'ün metin hermeneutiği içerisinde incelenmiştir. Tezdeki iddiamız bir yandan metaforların yeni anlam yaratıcıları olarak hermeneutik sürecin doğuşuna sebep oldukları öte yandan da hermeneutik süreç içerisinde bir metaforla karşılaşıldığında bu durumun hermeneutik süreci ek bir zorlukla karşı karşıya bırakması nedeniyle hermeneutik ve metafor ilişkisinin çift yönlü bir ilişki olduğudur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between hermeneutics, which continues to develop and change with the studies of understanding, interpretation and explanation, and metaphors, which are defined as a transfer of meaning in language and expressed as words containing marginal meanings other than their basic meanings. It is acknowledged that metaphors have a privileged position since their hidden meanings make them the focus of hermeneutics. The dominant position of metaphors will be examined in this study within the perspective of modern hermeneutics such as Ricoeur's textual hermeneutics, Gadamer's dialectical, and Heidegger's ontological hermeneutics. Our claim in this thesis is that this relationship is a bidirectional one since metaphors, as creators of new meaning, cause the birth of the hermeneutical process and, again, when a metaphor is encountered in the hermeneutical process, the process is faced with an additional challenge. This assertion will be supported by an examination of the texts' hermeneutic structures as well as the opinions of the thinkers who are the focus of the thesis.