Metafictional representations of trauma
Üstkurmaca romanlarda travmanın temsilleri
  1. Tez No: 778353
  2. Yazar: UĞUR YANKI ÜÇKARDEŞLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KAYIŞÇI AKKOYUN, ÖĞR. GÖR. AYLİN ALKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, özünde travmayı ele alan üç üstkurmaca romanda travmanın temsilini araştırmaktadır. Bu romanlar Kurt Vonnegut'un Mezbaha 5 (1969/2009), Chuck Palahniuk'un Gösteri Peygamberi (1999/2000) ve Margaret Atwood'un Ahitler adlı romanlarıdır. Travmanın edebi tasvirlerinde çeşitli temaların izini süren kapsamlı araştırmalar olsa da üstkurmaca ile travmanın edebi metinlerdeki temsili arasındaki bağlantı yeterince ele alınmamıştır. Bu nedenle, bu çalışma travmanın üstkurmaca temsillerine odaklanarak mevcut boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Travma Çalışmaları ve üstkurmaca alanlarında mevcut disiplinlerarası yaklaşımlar üzerine inşa edilen bu yüksek lisans tezi, travmatik deneyimlerin doğalarından dolayı genellemelere dayanan anlatı söylemleriyle temsil edilmeye direnç gösterdiğini ortaya koymak için üstkurmacanın en uygun anlatı stratejisi olduğunu önermektedir. Mezbaha 5, Gösteri Peygamberi ve Ahitler, travmanın etkisini mağdurlarının üzerinde nasıl gösterdiğini açığa çıkararak, doğası gereği tutarlı bir anlatıya dönüştürülmeyi reddeden travmayı anlatılaştırmanın olanaklarını sorguluyor. Her üç roman da yalnızca kendi yapılarını ve anlatılaştırma ile travma arasındaki içsel çelişkiyi özdüşünümsel olarak sorgulamakla kalmayıp, aynı zamanda alternatif anlatılar önermektedir. Bu deneme, travmayı temsil etme amacının doğasında var olan zorluğun farkında olan bir anlatı oluşturarak okuyucuyu travmaya sebep olan olayın tanıklığına dahil eden bir metin oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the representation of trauma in three metafictional novels that deal with trauma in the last half century: Kurt Vonnegut's Slaughterhouse-Five (1969/2009), Chuck Palahniuk's Survivor (1999/2000) and Margaret Atwood's The Testaments (2019). While there is extensive research tracing the various themes in literary depictions of trauma, there is a gap in the studies of metafictional novels that fails to adequately address the connection between metafiction and representation of trauma in literary texts. Therefore, this study fills this gap in the existing scholarship with its focus on the metafictional representations of trauma. Building on the existing interdisciplinary approaches to trauma studies and metafiction, this M.A. thesis demonstrates how metafiction is an apt narrative strategy to convey the inherent resistance in traumatic experience to representation through the discourses of totalizing meta-narratives. By exposing how trauma manifests itself on the psyche of the victim, Slaughterhouse-Five, Survivor and The Testaments reveal that its representation also requires unconventional means of narration. All three novels not only self-reflexively question the limits of narrativity in representing trauma but also attempt at alternative narratives that are self-aware of the difficulty inherent in the task of representing trauma and actively include the reader in the creation of the testimonial text.