Tüketim kültürü etkisinde beden olgusu üzerine bir inceleme: Sosyal medyada Vogue dergisi örneği
A study on the body phenomenon in the effect of consumption culture: The example of Vogue magazine in social media
- Tez No: 778519
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsanlık için iletişim süreçlerinde teknolojinin daima belirleyici bir gücü olmuştur. İletişimde aktif bir şekilde kullanılan teknolojik araçlar ile iletişim süreçleri değişim geçirmiş ve iletilen mesajın yapısını etkilemiştir. Bu etki doğrultusunda sosyal medya mecraları büyük bir güç kazanmış ve sürekli olarak gelişir durumdaki tüketim kültürünü yaymak için yeni bir araç durumuna gelmiştir. Nitekim tüketim kültürünün etkisi ile toplum içerisindeki bedenlerde değişimler baş göstermiştir. Vogue dergisi tüketim kültürü etkisi ile meydana gelen bu değişimlerin ilk mercekten görüldüğü ve bu etkinin yayıldığı ilk mecralardan biridir. Bu nedenle tüketim kültürünü anlamak ve beden olgusu üzerinden anlamlandırmak amacıyla örneklem olarak Vogue dergisi seçilmiştir. Bu yolla tüketim kültürünün medya araçlarında beden üzerine ne gibi etkileri olduğunu kavramak ve bu etkilerin ne gibi tezahürleri olduğunu tartışmak amaçlanmıştır. Dolayısıyla örneklem olarak seçilen kapak fotoğrafları tüketim unsurları, beden ve müdahale biçimleri açısından ele alınmış ve niteliksel içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. İncelemeler sonucunda, tüketim olgusunun beden üzerinde medya söylemleri yoluyla büyük etkisi olduğu ve bu etkilerin tüketim kültürünün farklı bedenlerin temsilinden ziyade tecimsel amaçlarına hizmet ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the mankind, technology has always been a decisive force in communication processes. Technological tools and communication methods actively used during communication processes have changed and affected the characteristic of the message. In this context, social media has gained great power and become a new medium to spread the constantly developing consumer culture. Thus, the image of body has begun to change under the influence of consumer culture. Vogue magazine is one of the first and foremost medium which this change can be seen. Therefore, in order to understand the consumer culture and current body image, Vogue magazine was chosen as a sample. By this, it is aimed to comprehend the effects of the consumer culture on body represented in social media and to discuss the manifestations of these effects. Vogue magazine covers are selected as sample and analyzed with qualitative content analysis method in terms of consumerism, body and intervention to body image. As a result of the analysis, it has been found, through discourses created by the social media that the consumerism has a great impact on the body and this serves a commercial purpose rather than the representation of different body images.