Understanding the substructure of psychological violence: Examining the relationship between exposure to psychological violence by partner and defense mechanism and object relations
Psikolojik şiddetin alt yapısını anlamak: partner tarafından psikolojik şiddete maruz kalma ile savunma mekanizmaları ve nesne ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 778524
  2. Yazar: EZGİ DÜZCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, romantik partner tarafından psikolojik şiddete maruz kalma ile savunma mekanizmaları ve nesne ilişkileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Kadınların maruz kaldıkları psikolojik şiddetin alt yapısının kapsamlı bir şekilde anlaşılması amaçlanmıştır. Kadınların öznel deneyimlerini hem öznel hem de nesnel ölçüm yöntemleriyle araştırmak için sekiz kadınla üç farklı test yapılmıştır. IPARQ (Yakın Partner Kabul-Red Anketi), MMPI (Minnesota Kişilik Envanteri), TAT (Tematik Algılama Testi) ve Beier Cümle Tamamlama Testi kullanılmış ve her katılımcı için ayrı ayrı tartışılmıştır. Cevaplar incelendiğinde geçmişe yönelik olumsuz tutum ve yalnız, mutsuz, meraklı kadın figürü gibi birçok tema öne çıkmaktadır. Ayrıca anlatılan hikayeler üzüntü, ayrılma ve zorlayıcı temalar etrafında toplanmıştır. Ayrıca anne olmanın yükümlülüklerine de değinilmiştir. Sonuçlar, bireyin ihtiyaç duyduğunda geri döndüğü savunma mekanizmalarının nasıl olduğu ve erken dönem ilişkilerinin bu dinamik üzerindeki etkisi üzerinden tartışılmıştır. Daha ileri araştırmalar ve uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the relationship between exposure to psychological violence by romantic partner and defense mechanisms and object relations. It was aimed to understand comprehensively the substructure of the psychological violence that women are faced. Three different tests were conducted with eight women to investigate women's subjective experiences via both subjective and objective measurement methods. IPARQ (Intimate Partner Acceptance-Rejection Questionnaire), MMPI (Minnesota Personality Inventory), TAT (Thematic Apperception Test) and Beier Sentence Completion Test were used and discussed separately for each participant. When the answers were examined, several themes become prominent such as a negative attitude towards past and lonely, unhappy, and curious women figure. Also, stories that were told are gathered around themes of sadness, disengagement, and compelling. Also, the obligations of being a mother were mentioned. The results were discussed based on how defense mechanisms that an individual fall back upon when in need and the influence of early relationship on this dynamic. Recommendations for further research and applications were presented.