The impact of the Covid-19 pandemic on consumers' online purchasing behaviour
Covid-19 pandemisinin tüketicilerin çevrimiçi satın alma davranışına etkisi
  1. Tez No: 778555
  2. Yazar: KÜBRA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BEGÜM BUMİN DOYDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı Covid-19 pandemisi ile tüketicilerin çevrimiçi alışveriş davranışındaki değişimi birçok farklı faktör üzerinden incelemektir. Pandemi döneminde uygulanan çeşitli kısıtlamalar, izolasyon kuralları ve insanların yaşam tarzlarının farklılaşması nedeni ile tüketicilerin satın alım davranışlarında da büyük değişimler meydana gelmiştir. Çalışmayı en kapsamlı şekilde tamamlamak için Covid-19 hakkındaki yerel ve uluslararası tüm kaynaklar araştırılmıştır. Covid-19 dönemi tüketicileri maddi ve manevi açıdan derinden etkilemiş ve bu süreçte satın alım davranışındaki değişimlerde modern tüketim teorileri yetersiz kalmıştır. Tüketiciler pandemi ortamında en güvenilir ve en hızlı şekilde ihtiyaçlarını karşılamak için e-ticarete yönelmişlerdir. Birçok yeni tüketici çevrimiçi satın alımdaki rahatlığı, kullanım kolaylığını ve güvenliği yeni keşfetmiş ve alışveriş şekillerini değiştirmiştir. Bu nedenle bu çalışma tüketicilerin çevrimiçi satın alıma bakış açılarını şu önemli faktörler açısından incelemiştir: Durumsal faktörler, algılanan kullanışlılık, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan güvenlik, algılanan gizlilik and algılanan güven. Sonuçlar SPSS Statistics programı ile açıklayıcı faktör analizi ve aracı değişken analizi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. 400 Türk çevrimiçi alışveriş müşterisi katılımcıdan, sorulara katılma veya katılmama derecelerini, kesinlikle katılmıyorum ile kesinlikle katılıyorum arasında değişen beşli Likert tipi ölçeğinde derecelendirmeleri istenmiştir. Anketin son bölümünde katılımcılara cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve aylık gelir gibi demografik sorular sorulmuştur. Sonuç olarak durumsal faktörler, algılanan kullanışlılık, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan güvenlik ve algılanan güven çevrimiçi satın alım davranışı üzerinde anlamlı ve doğrudan bir etkiye sahiptir. Algılanan gizliliğin ise çevrimiçi satın alım niyeti üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkisi yoktur. Çevrimiçi satın alma tutumunun ise yukarıda belirtilen faktörler ile çevrimiçi satın alma niyeti arasında anlamlı bir aracılık etkisi vardır. Bu çalışmanın diğer benzer çalışmalardan en büyük farkı Covid-19 döneminde ortaya çıkan ve insanların yaşam şeklini ve alışkanlıklarını değiştiren kısıtlama ve durumların da çalışma modeline dahil edilmesidir. Bu çalışma ile Covid-19'un tüketicilerin online satın alma niyetlerini ne şekilde etkilediği ortaya konulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the change online shopping attitude of consumers after the Covid-19 pandemic outbreak through many different factors. Due to various restrictions, isolation rules and the differentiation of people's lifestyles during the pandemic's time, great changes have occurred in the purchasing attitudes of consumers. In order to complete the study in the most comprehensive way, all local and international literature about Covid-19 have been researched. The period of Covid-19 has deeply affected consumers financially and morally, and modern consumption theories have been insufficient regarding the changes in purchasing attitude. Consumers have turned to e-commerce to meet their needs in the most reliable and fastest way possible in the pandemic circumstance. Many new consumers have just discovered the convenience, ease of use and security of online shopping and have changed the way they shop. Therefore, this study examined consumers' perspectives on online shopping in terms of the following important factors: situational factors, perceived usefulness, perceived ease of use, perceived security, perceived privacy and perceived trust. The results are analyzed in SPSS Statistics Program with explanatory factor analysis and mediator variable analysis methods. A five-point likert scale, from strongly disagree to strongly agree, is used to gauge the level of agreement or disagreement among 400 online Turkish respondents. In the final section of the survey, respondents were asked demographic questions about their gender, age, education level, and monthly income. Findings demonstrate that situational factors, perceived usefulness, perceived ease of use, perceived security and perceived trust have a direct, significant and positive effect on intention to shop online, and attitude toward online shopping has a significant mediating effect for all of them. Perceived privacy has not been found to have a significant and direct effect on intention to shop online. The biggest difference of this study from other similar studies is that the restrictions and situations that emerged during the Covid-19 period and changed people's lifestyles and habits are also included in the study model. With this study, it is aimed to reveal how Covid-19 affects consumers' online purchasing intentions.