Antecedents of impulsive online shopping behavior during the covid-19 pandemic in Turkey
COVID-19 pandemi döneminde Türkiye'deki çevrimiçi içgüdüsel satın alma davranışlarının uyaranları
  1. Tez No: 699230
  2. Yazar: ASYA ÖZIŞIKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT NİSAN GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojik gelişmelerin dünyayı dijitalleşmeye yöneltmesi, yeni pazar alanları yaratmakta ve tüketicilerin satın alma davranışlarını değiştirmektedir. Bu ani değişimler global bir pandemi ile çakıştığında, değişimin hızının arttığı bir ortam oluşmaktadır. Geleneksel pazarlamadaki tüketici danvranışı teorileri de bu önemli global durumdan etkilenmiş ve değişim göstermiştir. Bu çalışmanın amacı Covid-19 pandemisinde, online platformlarda gerçekleşen oldukça bilinen bir tüketici davranışı olan içgüdüsel satın alma davranışının uyaranlarını anlamaktır. Bu çalışmada iki psikografik değişken (gelişmeleri kaçırma korkusu ve pandemi korkusu), üç demografik değişken (cinsiyet, yaş ve gelir) ve iki güdü (hazcı ve faydacı), içgüdüsel çevrimiçi satın alma davranışının potansiyel uyaranları olarak incelenmiştir. Çalışma, Covid-19 pandemisinin etkilerini göz önünde bulundurarak ve hakkında oldukça az araştırma bulunun içgüdüsel çevirmiçi satın alma üzerindeki gelişmeleri kaçırma korkusunu araştırarak literatüre katkı sağlamıştır. Veri, yoğun bir kaynak taramasına dayanan bir anket ile toplanmış ve hipotezler farklı demografik ve sosyo-ekonomik geçmişlere sahip 150 tüketiciden oluşan örneklem üzerinde test edilmiştir. Sonuçlara göre hazcı alışveriş değeri ve gelişmeleri kaçırma korkusu içgüdüsel çevrimiçi satın almada belirleyici iki faktördür. Gelirin, genel kanının aksine hipotezde de savunulduğu gibi bir etkisi olmadığı görülmüştür. Pandemi korkusu, yaş ve cinsiyetin etkileri beklenen yönde olsa da istatistiksel olarak belirgin değildir.
Özet (Çeviri)
Technological improvements lead the world towards digitalization, shaping new marketplaces and changing consumer buying behaviors. When these rapid changes meet a global pandemic, an atmosphere that further speeds up change emerges. Theories of consumer behavior in traditional marketing have also been affected by this significant global situation and therefore have had to evolve. The purpose of this study is to understand the antecedents of a well-known consumer behavior, impulsive buying in online platforms during the Covid-19 Pandemic. The impact of two psychographic variables (i.e. fear of missing out and fear of pandemic), three demographic variables (gender, age and income) and two motives (hedonic and utilitarian) are studied as potential antecedents of impulsive online shopping behavior. The study contributes to the literature by taking into account the impact of Covid-19 Pandemic and by investigating the impact of a scarcely studied issue, fear of missing out, on impulsive online shopping. Data have been collected by the use of a questionnaire developed on the basis of an extensive literature review and hypotheses have been tested on a sample of 150 consumers with different demographic and socio-economic backgrounds. Findings of the study point out to fear of missing out and hedonic shopping value as two significant determinants of impulsive online shopping behavior. Income, as expected but contrary to the mainstream literature, does not have an impact on online impulse buying. Although impacts of fear of pandemic and demographic variables of gender and age are in the expected direction, they are not statistically significant.