İmipramin'in MCF-7 hücre hattında eag1 potasyum kanalları üzerine sitotoksik ve elektrofizyolojik etkileri
Cytotoxic and electrophysiological effects of imipramine on eag1 potassium channels in the MCF-7 cell line
- Tez No: 778574
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kanser hücrelerinde bazı iyon kanallarının aşırı eksprese edilmesi dikkat çekmektedir. Bu iyon kanallarından biri de Ether à-go-go 1 ( KCNH1, Kv10.1) (Eag1) iyon kanalıdır. Bu çalışmada, MCF-7 hücre hattında (meme kanseri hücresi) trisiklik antidepresan olan İmipramin'in farklı konsantrasyonları kullanılarak, Eag1 K+ kanalları üzerine sitotoksik ve elektrofizyolojik etkileri incelenmiştir. Sitotoksik etkisi MTT analiz yöntemiyle, Elektrofizyolojik etkisi ise yama-kenetleme tekniği ile araştırılmıştır. MTT analizinde 1μM, 10μM, 20μM, 50μM, 100μM, 200μM ve 400μM İmipramin konsantrasyonları MCF-7 hücrelerine uygulanarak etkileri değerlendirilmiştir. İmipramin'in MCF-7 hücrelerinde IC50 değeri 12,65µM olarak bulunmuştur. İmipramin'in 1 µM konsantrasyonu, MCF-7 hücreleri üzerinde kontrol grubuna göre yaklaşık %6 oranında, 10 µM konsantrasyonu kontrol grubuna göre yaklaşık %16 oranında baskılayıcı etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir (p ˃0.05). Buna karşılık İmipramin'in 20 µM ve üzeri konsantrasyonları yaklaşık %85 oranında baskılayıcı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is noteworthy that some ion channels are overexpressed in cancer cells. One of these ion channels is the Ether à-go-go 1 (KCNH1, Kv10.1) (Eag1) ion channel. In this study, cytotoxic and electrophysiological effects of different concentrations of tricyclic antidepressant Imipramine on Eag1 K+ channels were investigated in MCF-7 cell line (breast cancer cell). Its cytotoxic effect was investigated by MTT analysis method, and its electrophysiological effect was researched by patch-clamping technique. In MTT analysis, 1μM, 10μM, 20μM, 50μM, 100μM, 200μM and 400μM Imipramine concentrations were applied to MCF-7 cells and their effects were evaluated. The IC50 value of imipramine in MCF-7 cells was found to be 12.65 µM. It has been observed that 1 µM concentration of imipramine reduced the prolifration of MCF-7 cells approximately by 6% compared to the control group, 10 µM concentration at 16% compared to the control group. These concetrations have suppressive effect (p ˃0.05). On the other hand, 20 µM and above concentrations of Imipramine were determined to have a suppressive effect approximately by 85%.