İçerisinde sabit sıcaklıkta cisimler içeren kapalı ortamda ısı transferinin incelenmesi
Investigation of heat transfer in an enclosure containing constant temperature objects
  1. Tez No: 778591
  2. Yazar: HASAN MELİH ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM SUSANTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, içerisinde sabit sıcaklıkta birden fazla katı cisim içeren kapalı bir ortamda ısı transferinin incelenmesidir. Çalışmada içerisinde birden fazla katı cisim içeren kapalı bir ortamda doğal taşınım yoluyla oluşan ısı transferinin sayısal yöntemlerle incelenmesi ve elde edilen sonuçların Rayleigh ve Nusselt sayıları göz önüne alınarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle çeşitli pasif soğutma sistemlerine katkı sağlanacaktır. Bu kapsamda sabit termofiziksel özelliklere sahip sıkıştırılamaz ve Newtonien bir akışkanın daimi ve iki boyutlu akış probleminin Boussinesq yaklaşımı ile çözümü hedeflenmiştir. Doğal taşınımın zorlanmış taşınıma göre etkisinin az olmasına karşılık, uygun şartlar sağlandığında doğal taşınımla soğutma ekonomik olabilmektedir. Doğal taşınımla ısı transferinin incelenmesinin elektronik cihazların soğutulmasına katkı sağlayacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the heat transfer in an enclosure containing more than one solid body at a constant temperature. In this study, it is aimed to investigate the heat transfer that occurs by natural convection in an eclosure containing more than one solid object by numerical methods and to evaluate the obtained results regarding Rayleigh and Nusselt numbers. Thus, it will contribute to various passive cooling systems. The solution of steady and two-dimensional flow problem of an incompressible and Newtonian fluid with constant thermophysical properties is aimed with Boussinesq approach. Although natural convection is less effective than forced convection, natural convection cooling could be economical when appropriate conditions are provided. It is predicted that the investigation of heat transfer by natural convection will contribute to the cooling of electronic devices.