Farsça-Türkçe ikidillilerde düzenek değiştirme görünümleri
Investigation of code switching among Persian speaking Iranian students in Turkey using matrix language frame model
  1. Tez No: 778613
  2. Yazar: SAMANEH KAMYAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA GÜLSÜM GÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
İkidillilikteki ilginç konulardan biri ikidilli bireyler arasındaki kişilerarası etkileşimlerde dinamik olarak kullanılan düzenek değiştirmedir. Bu çalışma, Farsça-Türkçe dil çiftleri üzerine yapılan ikidillilik araştırmalarında bilinen modellerden birinin ilkelerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu model, Myers Scotton tarafından önerilen Temel Dil Çerçeve Modeli olarak bilinmektedir ve düzenek değiştirme ile ilgili çalışmaların çoğunda bu model kullanılmıştır. Bu modelin ilkelerinin Farsça-Türkçe dil çiftinde geçerli olup olmadığı araştırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada düzenek değiştirme kullanım nedenleri incelenmiştir. Bu amaçla iki araştırma aracı kullanılmıştır. İlk olarak yazar ve katılımcılar arasında paylaşılan sözlü WhatsApp ve Telegram uygulama mesajlarından düzenek değiştirme verileri toplanıp çıkarılmıştır. Buna ek olarak düzenek değiştirme kullanım nedenlerinin öğrenilebilmesi için katılımcılarla görüşme yapılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, düzenek değiştirmenin katılımcılar arasında, özellikle ikidilli bireylerin kendi dilleri arasında serbestçe geçiş yapabildiklerini resmi olmayan ortamlarda oldukça sık ve normal olduğunu göstermiştir. Ayrıca sonuçlar, katılımcıların Farsçadan Türkçeye düzenek değiştirmeyi çoğunlukla sözcüksel düzeylerde kullandıklarını göstermiştir. Bu nedenle, tümce-içi düzenek değiştirme daha sık görülmüştür. Genel olarak araştırma bulguları Farsça - Türkçe için Temel Dil Çerçeve modelinin ilkelerini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
One of the interesting issues in bilingualism is the dynamic use of code switching in interpersonal interactions among bilinguals. The present study was conducted among to investigate the principles of Matrix Language Framework model as one of the well-known models in bilingualism studies using data from Persian- Turkish language pairs. This model was proposed by Myers Scotton and has been used in many works on code switching. It was attempted to investigate whether the principles of this model apply to the Persian-Turkish language pairs. In addition, in the current study, the reasons for the use of code switching were examined. For this purpose, two research tools were used. First, the code switching data was collected and extracted from the voice messages from WhatsApp application shared between the author and the participants. Moreover, the research participants were interviewed in order to discover the reasons for the use of code switching in their speech. The research findings indicated that code switching is quite common and normal among participants, especially in informal settings where bilingual individuals can freely switch between their languages. Furthermore, the results showed that the participants used the code switching from Persian to Turkish mostly at lexical levels. Therefore, intra-sentence code switching type was more frequent than inter-sentence code switching type. Overall, the research findings supported the principles of the Matrix Language Framework model for Persian – Turkish language pair